
Učebnice by mali byť podľa zákona zadarmo. Rodičia však musia deťom kupovať šlabikáre, učebnice cudzích jazykov a niekedy aj tie učebnice, na ktoré nebola robená dotlač a školám chýbajú. FOTO - ARCHÍV
Podľa zákona majú žiaci dostávať učebnice zadarmo, neplatí to však vždy. Napríklad drahé učebnice cudzích jazykov na stredných aj na mnohých základných školách rodičia kupujú už niekoľko rokov. Z vlastného vrecka platia aj šlabikáre pre prvákov. Kupovať alebo kopírovať sa musia aj učebnice, na ktoré sa nerobí dotlač a školám chýbajú.
Pri šlabikároch je dôvod jednoduchý: Väčšina z nich má brožovanú väzbu, ktorá vydrží maximálne dva roky. Deti však do nich navyše aj píšu, takže pre ďalšie deti sú už nepoužiteľné.
Pri učebniciach jazykov je dôvod inde: „Na stredných školách sa učebnice jazykov kupujú, ale nie preto, že by tie, ktoré dávame bezplatne, neboli. Ale preto, že učitelia aj rodičia sa dohodli, že chcú používať zahraničné učebnice,“ povedala SME Eva Danišová z ministerstva školstva. Nespomína však, že sa „dohodli“ najmä preto, že učebnice jazykov ponúkané ministerstvom školstva, učiteľom nevyhovujú.
„Na hodiny nemčiny používam české učebnice Sprechen sie Deutsch, pretože sú výborné. Je k nim aj pracovný zošit aj učebnica, aj slovník, všetko v kope. Prehľadne aj tematicky je to tak spravené, že jednotlivé celky využijú žiaci aj pri maturite. V knihe je aj veľa dobrých gramatických cvičení,“ hovorí Stanislava Zajačková, nemčinárka na Gymnáziu Sv. Františka Asiského v Malackách.
Tieto učebnice používajú aj na gymnáziu Metodova či Bílikova v Bratislave. Ministerstvo však prepláca len učebnice Schaumal. „Viacero kolegýň s nimi nemá dobré skúsenosti. Sú robené ako niektoré anglické učebnice - veľa fotografií, vecí, čo naoko upútajú. Keď si však vezmete obsahovú stránku, je tam málo gramatických cvičení. Ale práve gramatika je pre žiakov dôležitá, pretože prijímačky na vysoké školy aj maturita sú založené najmä na nej,“ hovorí Zajačková.
Učebnica Sprechen sie Deutsch vyjde rodičov na 400 korún a žiakom vydrží jeden, začínajúcim aj jeden a pol až dva roky.
Podobná situácia je aj pri učebniciach angličtiny. Prečo ešte ministerstvo neurobilo konkurz na nové učebnice jazykov, aby vyšlo v ústrety rodičom? „Učebnice cudzích jazykov boli vybrané na základe verejne vyhlásených konkurzov. Prihlásilo sa do nich pomerne veľké množstvo zahraničných učebníc a len zopár pôvodných ponúk, ktoré nedosahovali úroveň zahraničných ponúk. Vytvoriť pôvodnú učebnicu cudzieho jazyka, pri takej silnej konkurencii renomovaných zahraničných vydavateľstiev, zrejme nie je jednoduché,“ odpovedala SME Eva Danišová z ministerstva. Žiaci si teda naďalej za kvalitné učebnice jazykov budú musieť platiť.