Bratislava 16. septembra (TASR) - Vláda SR schválila memorandum o porozumení medzi Európskou komisiou (EK), Spojenými štátmi americkými a pristupujúcimi a kandidátskymi krajinami EÚ, ktoré sa dotýka úprav zmlúv o podpore amerických investícií v týchto krajinách.
Z memoranda vyplýva pre Slovenskú republiku potreba remegociovať platnú dohodu medzi bývalou Českou a Slovenskou federatívnou republikou (ČSFR) a USA o vzájomnej podpore a ochrane investícií podpísanú v októbri 1991. Podobne ako v prípade ďalších budúcich členov ide táto dohoda v niektorých oblastiach nad rámec pravidiel pre pohyb kapitálu a tovaru medzi USA a EÚ. Podľa predkladacej správy Ministerstva financií SR je bilaterálna investičná dohoda (BID) s USA v rozpore s princípmi hospodárskej a menovej únie a záväzky s ňou spojené môžu narušiť výkon spoločnej obchodnej politiky Únie.
Podľa názoru EK sa nesúlad medzi acquis communautaire a BID uzavretými s USA ôsmimi budúcimi členmi EÚ môže prejaviť najmä v sektoroch audiovízie, poľnohospodárstva, telekomunikácií, energetiky a finančných služieb. Za najproblematickejšie považuje poskytovanie americkej doložky najvyšších výhod (MFN) a doložky tzv. národného zaobchádzania (NT) pristupujúcim krajinám. Po ich vstupe sa obáva narušenia vnútorného trhu EÚ prostredníctvom týchto právnych inštitútov.
Memorandum, ktoré majú zúčastnené strany podpísať na budúci týždeň v Bruseli, uznáva dôležitosť ochrany investícií ako aj pozitívnu úlohu uzavretých bilaterálnych dohôd s USA. Konštatuje, že z rozšírenia EÚ budú mať americkí investori a obchodní partneri dlhodobé výhody. Na druhej strane, Washington vyjadril pochopenie pre nutnosť "podniknúť kroky" v záujme predídenia prípadným nezhodám. USA však zároveň upozornili na možnú kolíziu prípadných dodatkov k BID s dohodami dosiahnutými v rámci Svetovej obchodnej organizácie a jej predchodcu, GATT. Majú pokračovať aj konzultácie na rôznych úrovniach medzi EÚ a USA týkajúce sa dosahov budúceho vývoja v komunitárnom práve na zmluvnú základňu v obchodno-ekonomickej sfére.
Signatármi memoranda budú, popri USA a EK, aj Poľsko, Česká republika, Estónsko, Lotyšsko, Litva a Slovensko - ako pristupujúce krajiny - a Rumunsko a Bulharsko ako kandidátske krajiny.