Bratislava 16. septembra (TASR) - VO Vysokých Tatrách sa v dňoch 17. až 18. septembra uskutoční historicky prvé zasadnutie Rady Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) na Slovensku. Pri tejto príležitosti prinášame prehľad stykov Slovenskej republiky a OECD od jej vzniku.
1991
------
- V tomto roku bol založený program zvláštnej pomoci pre krajiny V4 "Partners in Transition" - PIT, do ktorého bolo zahrnuté aj Slovensko ešte v rámci ČSFR.
1992
------
- V máji sa začal realizovať Program na podporu zlepšenia verejnej správy a riadenia - SIGMA.
1994
------
17. februára
- Podpredseda vlády SR Jozef Prokeš prijal v Bratislave veľvyslanca USA pri OECD so sídlom v Bratislave Davida L. Aarona. Informoval ho o tom, že v najbližších dňoch vláda SR prerokuje žiadosť SR o vstup do tejto organizácie.
28. februára
- Slovenská republika podala žiadosť o riadne členstvo v OECD a začala využívať štatút pozorovateľa v 40 pracovných výboroch na rôznej úrovni od expertnej až po ministerskú.
16. mája
- Premiér SR Jozef Moravčík sa zúčastnil v Paríži na stretnutí veľvyslancov krajín OECD, kde vystúpil s prejavom o vývoji a súčasnom stave hospodárstva SR a zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska k plnému členstvu v EÚ.
28. júla
- Na Ministerstve zahraničných vecí SR sa uskutočnilo stretnutie členov koordinačného výboru pre spoluprácu SR s OECD, na ktorom prerokovali podmienky, ktoré stanovuje OECD pre prijatie SR.
30. novembra
- V Paríži sa zišiel za predsedníctva generálneho tajomníka OECD Jeana-Clauda Paya na svojom prvom zasadnutí Prepojovací výbor SR-OECD, ktorý sa zaoberal hodnotením ekonomickej situácie a reformného procesu v SR. Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník MZV SR Ľubor Bystrický.
14. decembra - Veľvyslanec SR vo Francúzsku František Lipka odovzdal Sekretariátu OECD so sídlom v Paríži MEMORANDUM, ktoré predstavuje súhrnné stanovisko vlády SR k časti záväzkov, vyplývajúcich pre Slovensko z budúceho členstva, schválené vládou SR dňa 6. decembra 1994.
1995
------
2. marca - Skupina expertov OECD uskutočnila misiu na Slovensku, ktorú viedol riaditeľ Právneho direktoriátu OECD a hlavný negociátor OECD v otázke budúceho členstva krajín V-4 Christian Schricke.
12. mája - Minister zahraničných vecí SR Juraj Schenk podpísal v Paríži Zmluvu o výsadách a imunitách na území SR pre OECD. Zmluva má uľahčovať spoluprácu a pomoc v oblasti hospodárskych reforiem ekonomiky SR v podmienkach trhového hospodárstva a znamenala významný krok v procese pričleňovania SR do OECD.
17. novembra - Predseda vlády Vladimír Mečiar počas svojej návštevy vo Francúzsku, kde sa zúčastnil na 28. generálnej konferencii UNESCO, rokoval aj s generálnym tajomníkom OECD Jeanom-Claudom Payom.
11. decembra - Za účasti slovenskej vládnej delegácie, ktorú viedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Jozef Šesták, sa v Paríži uskutočnilo druhé zasadnutie Spoločného výboru SR s OECD. J. Šesták odovzdal hlavnému vyjednávačovi Sekretariátu OECD Christianovi Schrickemu aktualizované znenie MEMORANDA vlády SR, ktoré odrážalo stanovisko orgánov SR k legislatíve OECD, ktorou sa bude cítiť SR pri vstupe do OECD viazaná.
1996
------
14. februára - Predseda vlády Vladimír Mečiar prijal v Bratislave delegáciu OECD, vedenú jej generálnym tajomníkom Jeanom Claudom Payom, ktorý rokoval s najvyššími slovenskými predstaviteľmi, vrátane predstaviteľov odborov.
9. mája
- V Bratislave sa konalo dvojdňové pracovné stretnutie misie OECD, ktorú viedol Robert Ley, s predstaviteľmi ministerstiev financií, zahraničných vecí, hospodárstva, pre správu a privatizáciu národného majetku, Fondu národného majetku (FNM) SR, Slovenskej nadácie pre zahraničné investície a rozvoj a NBS. Účastníci stretnutia okrem iného prerokovali spresnenie legislatívnych noriem v oblastiach finančného sektora, poisťovníctva, devízového režimu, bankového dozoru, privatizácie a kapitálového trhu.
18. júna - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Jozef Šesták prijal v Bratislave delegáciu Poradného hospodárskeho a priemyselného výboru pri OECD (BIAC), vedenú jeho predsedom Torvilom Aakvaagom. Na stretnutí bol prítomný prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Michal Ľach a predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók. Zúčastnil sa na ňom aj Tomáš Baťa, predseda výboru BIAC pre strednú a východnú Európu.
3. júla - V Paríži rokovala 35-členná delegácia SR so zástupcami OECD o podmienkach vstupu do tohto združenia. Delegáciu viedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Jozef Brhel. Predmetom rokovania vo výboroch OECD boli otázky, súvisiace s postupom plnenia požiadaviek tejto organizácie zo strany SR.
1997
-----
9. januára - v Paríži sa konalo zasadnutie Spoločného výboru OECD a SR, ktorému predsedali generálny tajomník OECD Donald Johnston a minister zahraničných vecí SR Pavol Hamžík. Obsahom rokovania bolo hodnotenie plnenia pracovného programu spolupráce a pripravenosť Slovenska na vstup do OECD.
17. septembra - Na pozvanie prezidenta Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Ivana Saktora navštívil Slovensko generálny tajomník Trade union advisory commité (TUAC) pri OECD John Evans. Počas svojho pobytu sa stretol s ministrom hospodárstva SR Karolom Česnekom, viceguvernérom NBS Jozefom Mudríkom a najvyššími predstaviteľmi odborovej centrály KOZ. Témou rozhovorov bola ekonomická situácia na Slovensku, privatizácia podnikov a všeobecná politická situácia v SR.
17. decembra - Minister spravodlivosti SR Jozef Liščák podpísal v parížskom sídle OECD Dohovor o boji proti úplatkárstvu zahraničných činiteľov v medzinárodných obchodných transakciách.
1998
-----
3. apríla - Minister životného prostredia SR Jozef Zlocha vystúpil v Paríži na zasadnutí Výboru OECD pre environmentálnu politiku.
7. apríla - Začalo sa dvojdňové rokovanie ministrov poľnohospodárstva krajín OECD. V úlohe stáleho pozorovateľa sa na schôdzke zúčastnilo aj Slovensko, delegáciu ktorého viedol minister poľnohospodárstva SR Peter Baco.
13.-14. mája - Generálny tajomník OECD Donald Johnston prijal v Paríži delegáciu zástupcov Ministerstva financií SR, Ministerstva hospodárstva SR a NBS, ktorú viedol minister financií Miroslav Maxon. Rokovania boli zamerané na otvorené otázky prístupového procesu SR do OECD.
24. júna - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Vojtech Tkáč sa zúčastnil na zasadnutí výboru OECD pre zamestnanosť, prácu a sociálne veci - ELSA.
18. júla - Vláda SR schválila zriadenie Národného kontaktného miesta OECD na Slovensku, úlohou ktorého má byť poskytovanie informácií o priamych zahraničných investíciách a zabezpečovanie súčinnosti medzi vládou, podnikateľskými subjektami a odbornými orgánmi v rámci Zásad OECD pre nadnárodné spoločnosti.
14. septembra - Experti OECD vypracovali štúdiu Hospodársky prehľad o Slovensku, ktorú slovenská strana pripomienkovala.
17. decembra - Ministerka financií Brigita Schmögnerová odcestovala do Paríža, kde ju prijali najvyšší predstavitelia OECD. Cieľom návštevy bola obhajoba Ekonomického prehľadu o Slovensku. Členmi delegácie, okrem štátnych tajomníkov ministerstiev hospodárstva a zahraničných vecí boli aj vrchní riaditelia NBS Elena Kohútiková a Tibor Kašiak.
1999
------
29. januára - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda sa v rámci účasti na výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose stretol aj s generálnym tajomníkom OECD Donaldom Johnstonom. Rokovanie viedol vicepremiér SR Ivan Mikloš.
26. marca - OECD vypracovala Správu o stave a vyhliadkach slovenskej ekonomiky v krátkodobom horizonte 1999-2000, ktorá predstavuje celkovo kritický pohľad na ekonomickú situáciu v SR.
21. apríla - Podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš viedol slovenskú delegáciu v Paríži na zasadaní Spoločného výboru SR-OECD, ktoré vyhodnotilo program spolupráce medzi Slovenskom a OECD. Zasadnutiu predsedal generálny tajomník OECD Donald Johnston. Štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Edit Bauerová sa v rámci delegácie zúčastnila na výročnom zasadnutí Laison výboru OECD. 26.-27. mája - V Paríži sa konala výročná schôdza OECD, na ktorej sa zúčastnili ministri financií, obchodu a zahraničných vecí z 29 členských krajín OECD a z ďalších prizvaných krajín, medzi nimi aj Slovenska. SR zastupoval podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš. Aj s ďalšími ministrami ho prijal generálny tajomník OECD Donald Johnston.
29. júna - Po niekoľkoročnej prestávke obnovil činnosť podvýbor pre Slovensko Poradného výboru pre obchod a priemysel (BIAC), ktorý vznikol v roku 1962 ako nezávislá organizácia, uznaná OECD.
24. septembra - Ratifikačnú listinu SR k Dohovoru o boji s podplácaním zahraničných verejných činiteľov v medzinárodných transakciách odovzdal v sídle OECD v Paríži do rúk generálneho tajomníka Donalda Johnstona mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR vo Francúzskej republike Vladimír Valach. Pristúpením k tomuto dohovoru sa SR stane súčasťou vyspelých krajín, ktoré bojujú proti korupcii a podplácaniu v medzinárodných transakciách.
21. decembra
- Orgány SR adresovali oficiálnu odpoveď, ktorú schválila vláda SR uznesením č. 1067 z 1. decembra 1999, generálnemu tajomníkovi Donaldovi Johnstonovi a predsedom výborov CIME (Výbor pre medzinárodné investície a multilaterálne podniky) a CMIT (Výbor pre kapitálové pohyby a neviditeľné transakcie). V sídle organizácie ju odovzdal splnomocnenec vlády pre rokovania o pristúpení SR do OECD Ján Jursa.
2000
------
29. januára
- Prezident SR Rudolf Schuster sa v rámci svojho pobytu na výročnom summite Svetového ekonomického fóra v Davose stretol s generálnym tajomníkom OECD Donaldom J. Johnstonom. Rokovali o prijatí Slovenska do tejto organizácie.
4. apríla - Podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš sa v Paríži zúčastnil na zasadaní Spoločného výboru (tzv. laison-výbor) SR a OECD. Spoločný výbor, zložený z veľvyslancov krajín OECD, na rokovaní ktorého sa zúčastnil aj generálny tajomník organizácie Donald Johnston, hodnotil najmä situáciu na Slovensku, vyhliadky krajiny a plnenie stanoveného programu v rámci prístupového procesu.
26. apríla - Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová bola na dvojdňovej pracovnej návšteve OECD v Paríži. Ako vedúca slovenskej delegácie viedla celodenné rokovanie počas druhej previerky Slovenska na spoločnom zasadnutí výborov CIME/CMIT. Stretla sa aj so zástupcom generálneho tajomníka OECD H. Schlögelom. Okrem ministerky financií boli členmi slovenskej delegácie aj zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, NBS, FNM SR a Úradu vlády SR.
24. mája - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda poslal list americkému prezidentovi Billovi Clintonovi, v ktorom ho ubezpečil, že výhradám americkej administratívy voči niektorým oblastiam reformného procesu venuje slovenská vláda plnú pozornosť a ich riešenie bude otázkou krátkeho času. M. Dzurinda vyjadril americkému prezidentovi vďaku za jeho doterajšiu osobnú podporu SR pri jej integračnom úsilí o začlenenie sa do euroatlantických politických a bezpečnostných štruktúr.
14. júna - Podľa zverejnenej správy výbor Rady OECD pre nečlenské ekonomiky odporučil pozvanie SR za člena tejto organizácie. Správa pozitívne hodnotí dosiahnutú makroekonomickú stabilizáciu, ktorá vytvorila časový priestor pre štrukturálne reformy.
28. septembra - Slovenská vládna delegácia na zasadnutí Rady OECD v Paríži podpísala Dohodu o pozvaní SR na prístup k dohovoru OECD, vďaka ktorej sa SR stala 30.riadnym členom tejto prestížnej ekonomickej organizácie.
26. októbra - Poslanci NR SR jednomyseľne schválili pristúpenie Slovenska k Dohovoru o OECD.
14. decembra - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan za účasti generálneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí Francúzskej republiky Loica Hennekinna slávnostne uložil do depozitu MZV FR Ratifikačnú dohodu o prijatí SR do OECD. Slovensko sa týmto aktom stalo definitívnym 30. členom prestížnej organizácie.
2001
-------
29. januára - Slovensko sa po prvýkrát zúčastnilo na Svetovom ekonomickom fóre v Davose ako 30. členská krajina OECD. Na rokovaniach sa zúčastnil aj jej generálny riaditeľ Donald Johnston, s ktorým sa stretol predseda vlády Mikuláš Dzurinda.
15. mája - Slovenskú pobočku Poradného OECD pre obchod a priemysel (BIAC) oficiálne prijali za riadneho člena na valnom zhromaždení tohto mimovládneho ekonomického zoskupenia v Paríži.
16.-17. mája - Slovensko sa prvýkrát ako 30. plnoprávny člen OECD zúčastnilo na ministerskej schôdzke v Paríži, kde vystúpilo vo funkcii podpredsedníckej krajiny. Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová uviedla, že v záverečnom komuniké, ktoré prijali členské štáty v závere schôdzky, sa uvádza, že OECD víta vstup Slovenska do organizácie, ktorým sa končí 10-ročné obdobie jeho pokroku a reforiem. OECD vstupom SR zároveň urýchlila proces partnerstva organizácie s tranzitívnymi ekonomikami.
18. júna - Slovensko navštívil generálny tajomník OECD Donald Johnston. Počas návštevy absolvoval rozhovory s premiérom Mikulášom Dzurindom, predsedom parlamentu Jozefom Migašom, ministrami vlády, zástupcami zamestnávateľov a odborárov a na Ekonomickej univerzite prevzal čestný doktorát. Témou rozhovorov bol najmä ekonomicko-sociálny vývoj Slovenska. D.Jonston ocenil, že Slovensko je aktívnym členom OECD, úspešne završujúcim transformáciu ekonomiky.
3. júla - Generálny tajomník Odborového poradného výboru (TUAC) pri OECD John Evnas navštívil Slovensko a rokoval s viceprezidentom KOZ SR Petrom Gajdošom.Témami rokovania boli nezamestnanosť, privatizácia pri ktorej Evans uprednostňuje privatizáciu sprevádzanú dlhodobou priemyselnou stratégiou, výberom formou súťaže a transparentnosťou.
29. júna -3. júla - Pracovný tím expertov OECD vykonal na Slovensku svoju misiu. Jej cieľom bola príprava Ekonomického prehľadu SR (Economic Survey: Slovak Republic), ktorého finálnu verziu prerokoval Výbor OECD pre ekonomické výhľady v marci 2002. Bol to prvý dokument mimoriadneho významu, ktorý sa spracoval za Slovenskú republiku od jej prijatia za člena OECD.
3. júla - Predseda parlamentu Jozef Migaš rokoval v Bratislave s Johnom Evansom generálnym tajomníkom Odborového poradného výboru (TUAC) pri OECD. Venovali sa otázkam riešenia nezamestnanosti v SR, k čomu smerovali aj stretnutia predstaviteľov jeho výboru s investormi a bankármi krajín OECD. Prijal ho aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši a Viceprezident KOZ SR Peter Gajdoš.
17. septembra - Prezident SR Rudolf Schuster odovzdal poverovacie listiny slovenskému veľvyslancovi stálej misie pri OECD Dušanovi Bellovi, ktorý bol vládou SR len poverený zastupovaním Slovenska v Rade OECD. Dušan Bella tak získal plnú hodnosť mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca.
22 - 23. novembra - V Bratislave sa konala regionálna konferencia OECD, pod názvom Prenos právomocí na viac autonómne orgány verejnej správy a ich riadenia, témou ktorej bola pomoc pri zlepšovaní riadenia orgánov verejnej správy v krajinách strednej a východnej Európy. Na podujatí sa zúčastnilo viac ako 100 odborníkov z 25 členských aj nečlenských krajín OECD. Konferenciu otvoril podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš spolu s prezidentom rozvojového centra OECD Jorgem Braga de Macedom.
November - Koncom novembra Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) SR získalo ako jediná inštitúcia na Slovensku štatút Depozitnej knižnice OECD. Jej hlavným poslaním bude získavanie, spracovávanie, uchovávanie, ale najmä sprístupňovanie oficiálnych dokumentov a informácií OECD z oblasti poľnohospodárstva, rozvoja a pomoci, ekonomiky, vzdelávania, energetiky, životného prostredia, obchodu, zdravotnej starostlivosti, pracovného trhu, vedy, techniky a ďalších oblastí.
2002
-----
9. - 16. januára - Na Slovensku bola delegácia Agentúry pre jadrovú energiu (NEA) štátov OECD s cieľom zhodnotiť situáciu vo využívaní jadrovej energie. Členovia delegácie navštívili Úrad jadrového dozoru (ÚDJ) SR Bohunice, Výskumný ústav jadrových elektrární Trnava a MZV SR.
16. mája - O budúcnosti a zameraní činností OECD a zjednodušovaní jej organizačnej štruktúry sa diskutovalo na pravidelnom rokovaní Rady ministrov OECD v Paríži. Delegáciu Slovenskej republiky viedol podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš.
13. júna - Slovensko sa rozhodnutím Rady OECD stalo 28. členom Agentúry pre jadrovú energiu (NEA) pri OECD.
2003
-----
24. apríla - OECD vo svojom polročnom ekonomickom hodnotení upozornila, že vlády Slovenska, Poľska, Maďarska a Českej republike musia zamedziť rozpočtovým deficitom, čím by sa viac ozdravil narušený ekonomický rast, a to najmä v čase, keď tieto krajiny potrebujú vyhovieť prísnym kritériám EÚ pri vstupe do ich radov.
23. júna - V správe, ktorú uverejnila v Paríži OECD Slovensko patrí medzi tri krajiny organizácie, ktoré v roku 2001 vynaložili najmenej nákladov na zdravotnícku starostlivosť.