
Filmoví maniaci sa už môžu na Istrocone tešiť z predpremiér snímok Planéta opíc a Artificial Intelligence i na už úspešné novinky ako Tomb Raider či filmovú klasiku - Vesmírnu odysseu, Mechanický pomaranč 2001. Na fotografii je Haley Joe Osment v najnovšom filme Stevena Spielberga A. I.: Artificial Intelligence, ktorý by mal mať premiéru v slovenských kinách 11. októbra. FOTO - REUTERS
Pri sledovaní šokujúcich správ o utorňajších udalostiach v USA nemôžeme nemyslieť na katastrofické príbehy autorov fantastiky. Nijaký iný literárny žáner v posledných desaťročiach tak často netematizoval násilie vo veľkomestských kulisách. Veď čo iné sme videli na televíznych obrazovkách, ak nie distópiu pretechnizovaného sveta v priamom prenose?
Skutočnosť opäť raz prekonala aj najdesivejšie predstavy o terore v preľudnených megapolisoch, ako ich poznáme z cyberpunkových románov Gibsona alebo Womacka. Napriek tomu, že tradícia katastrofickej science fiction siaha až k jej prvému modernistovi H. G. Wellsovi, trosky zničeného World Trade Centra nás presviedčajú o tom, že, žiaľ, naďalej nestráca svoju aktuálnosť.
Vízia roku 2023
O súčasnom stave domácej i svetovej fantastiky sa môžete dozvedieť už tento víkend. V Bratislave sa totiž v dňoch 14.-16. septembra v budove Správy účelových zariadení na Drotárskej ceste 46 koná festival fantasy, science fiction, nových technológií a životného štýlu Istrocon. Podujatie má už pätnásťročnú tradíciu a v ostatných rokoch sa rozvinulo na jedno z najväčších svojho druhu v strednej Európe. Program zahŕňa autorské čítačky, workshopy pre začínajúcich spisovateľov, výstavy obrazov, premietania klasických i premiéry nových filmov, prednášky či burzu kníh. Na oddych a zábavu - čo sú činnosti, ktoré k takýmto akciám neodmysliteľne patria - budú k dispozícii počítačové i stolové hry.
Renomé festivalov fantastiky rastie úmerne s počtom významných hostí, najmä zahraničných. Pri pohľade na zoznam pozvaných účastníkov sa zdá, že Istrocon sa stáva prestížnym podujatím. Hlavnou hviezdou bude nepochybne slávny americký spisovateľ science fiction a editor mnohých antológií Harry Harrison (1925), ktorého knihy sú úspešné aj u nás, nezabudnuteľné sú tiež všetky časti jeho dobrodružnej trilógie o Planétach smrti či humoristická séria o galaktickom podvodníkovi prezývanom Oceľová krysa (Stainless Steel Rat).
Ako väčšina tvorcov jeho generácie (Asimov, Heinlein) aj Harrison je veľmi „potentný“. Ako každý správny autor populárnej literatúry i on má na svojom konte desiatky kníh, ktoré si udržujú vysokú latku kvality. Z jeho novšej tvorby zaujme thriller Turingova možnosť, situovaný do roku 2023 a napísaný spolu s klasikom umelej inteligencie Marvinom Minským z inštitútu MIT.
Hobbit Petra Kľúčika
Z ďalších hostí bude určite pútať pozornosť médií i návštevníkov americký herec Austin Stephen, často obsadzovaný do science fiction filmov. U nás sme ho mohli vidieť v snímkach Apollo 13, Batman a Robin alebo v televíznom seriáli Babylon 5. Aj napriek tragickým udalostiam v USA avizovaní americkí hostia by mali prísť.
Z Čiech pricestuje prekladateľ úspešných kníh Terryho Pratchetta Jan Kantůrek alebo známy spisovateľ a internetový publicista Ondřej Neff. Ivan Adamovič, šéfredaktor „trendy“ magazínu Živel, prednesie príspevok o vzťahu českej literárnej kritiky k science fiction. Maďarskí autori Tibor Fonyodi a Sandor Szelesi nás oboznámia so stavom fantastiky u našich južných susedov.
Zaujímavá bude aj výstava ilustrácií Petra Kľúčika k Tolkienovej knihe Hobbit, ktoré sa nakoniec „nezmestili“ do slovenského knižného vydania. A jednoznačným trhákom podujatia je sobotňajšia súhrnná prehliadka japonských animovaných filmov zvaných anime, z ktorých väčšinu u nás budete môcť zhliadnuť prvýkrát. Víkendový program je už teda jasný - Istrocon.
MICHAL HVORECKÝ(Autor je prozaik a editor music.5d.sk)