Krajina by stratila okolo 1,7 milióna pracovných miest a dôsledky tohto opatrenia by sa prejavili prakticky v každej oblasti hospodárstva krajiny. Tieto názory obsahuje štúdia Nemeckého zväzu priemyslu (BDI), ktorú zverejnili tento týždeň.
Európska komisia (EK) uverejnila tézy smernice v máji tohto roku. Ak by sa dokument stal účinným, v nemeckom chemickom priemysle by došlo k poklesu investícií, výraznému zníženiu exportu a k veľkému zvýšeniu výrobných nákladov.
Mnohé detaily smernice o chemickom priemysle sú ešte otvorené, ale aj tak z jej návrhu vyplýva, že priemysel by musel dokázať, že asi 30 000 látok, ktoré používa, nie sú zdraviu škodlivé.
EK priznáva, že realizácia smernice bude pre podniky nákladná. Podľa jej výpočtov by mala chemické firmy v EÚ do roku 2020 zaťažiť dodatočnými nákladmi okolo 32 miliárd EUR.
Generálny riaditeľ BDI Ludolf von Wartenberg povedal, že ak by sa smernica stala platným dokumentom, byrokracia by sa zvýšila, konkurencieschopnosť a inovácia by zaznamenali pokles.
Informoval anglický denník Financial Times.
(1 EUR = 41,341 SKK)