Bratislava 18. septembra (TASR) - Národný konvent o európskej budúcnosti Slovenska dnes vyzval vládu na aktívny a konštruktívny prístup pri presadzovaní priorít SR na nadchádzajúce medzivládne rokovania o podobe ústavnej zmluvy Európskej únie. Vzal pritom na vedomie vládny návrh stanovísk na medzivládnu konferenciu, ktorá sa začne 4. októbra v Ríme.
Text návrhu európskej ústavnej zmluvy schválený Konventom o budúcnosti Európy považuje slovenský konvent za dobrý základ pre blížiace sa rokovania.
Členovia národného konventu na dnešnom zasadaní privítali súčasnú diskusiu vo vláde i parlamente k slovenskej pozícii k textu ústavnej zmluvy EÚ. "Za prínosné považujeme čo najhlbšie zapojenie verejnosti do diskusie o súčasnosti a budúcnosti Európy. Pripájame sa k tejto diskusii a veríme, že povedie k vyváženému a realistickému kompromisu rešpektujúcemu základné záujmy SR," uvádza sa vo vyhlásení konventu.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan informoval počas zasadania o navrhovaných prioritách vlády k medzivládnej konferencii. Patrí k nim zachovanie rovnocenného postavenia všetkých členov Európskej komisie s princípom "jedna krajina - jeden komisár", ako aj zachovanie národného veta pri rozhodovaní Európskej rady v oblastiach daní, sociálnej politiky, obrany, a hospodárskej a sociálnej súdržnosti. Podporu chce vláda vyjadriť aj zaradeniu zmienky o kresťanských hodnotách v preambule európskej ústavy, a to v závislosti od konkrétneho návrhu. Zasadzovať sa bude ďalej za pomenovanie dokumentu "ústavná zmluva" miesto "zmluva zakladajúca ústavu" a za vyjasnenie textu v otázke rotácie stáleho predsedu Európskej rady a predsedníctva v sektorálnych radách.
Počas vystúpenia niektorí členovia konventu spochybnili nutnosť presadzovania vlastného eurokomisára a uprednostnili skôr princíp spravodlivej rotácie na postoch obmedzeného počtu komisárov, ako to pre prípad nemožnosti prvého variantu kompromisne navrhuje aj rezort diplomacie. Podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničia Ivana Korčoka má však komisia "iniciačný monopol" pri príprave európskej legislatívy a každá krajina preto chce mať svojho človeka v takomto orgáne. Diskusia bola aj v otázke zmienky o Bohu v preambule ústavy, čo však podporili len KDH a exprezident Michal Kováč.
Členmi národného konventu sú predstavitelia ministerstva zahraničných vecí, politických strán, mimovládnych organizácií, akademických a vedeckých kruhov, cirkví, odborárov, zamestnávateľov a ďalších spoločenských združení.