Riga 20. septembra (TASR) - Lotyšskí voliči rozhodujú dnes o vstupe svojej krajiny do Európskej únie. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h miestneho času, obyvatelia môžu hlasovať do 22.00 h. Lotyšsko je poslednou z kandidátskych krajín, kde sa euroreferendum koná.
Keďže však došlo k technickej chybe v zákone o referende, musel lotyšský parlament, Saeima, v skrátenom legislatívnom konaní ešte vo štvrtok schváliť jeho novelizáciu. Zákon o referende totiž súvisí so zákonom o parlamentných voľbách. V prípade neschválenia novelizácie by tak boli volebné miestnosti v starých okrskoch, existujúcich ešte pri parlamentných voľbách, otvorené do 20.00 h a lokály v nových okrskoch, vzniknutých pre potreby referenda, do 22.00 h. Priebeh referenda by tým bol samozrejme spochybnený. Schválený zákon sa musel ešte v piatok zverejniť v úradnom vestníku.
Výsledky referenda sú pre parlament a vládu - na rozdiel od Estónska, kde sa referendum konalo uplynulú nedeľu - záväzné. Lotyši však majú veľmi zaujímavé predpisy, určujúce platnosť referenda. Podľa zákona bude referendum platné, ak sa na ňom zúčastní najmenej polovica voličov hlasujúcich v posledných parlamentných voľbách v októbri 2002. Polovica zúčastnených sa musí vysloviť za vstup do EÚ.
Premenené na čísla - vo voľbách sa minulý rok zúčastnilo 71,3 percenta z celkového počtu 1.395.460 oprávnených voličov. Ak sa na euroreferende zúčastní 35,8 percenta oprávnených voličov, bude platné. Referendum môžu politici považovať za úspešné, ak polovica z tohto počtu povie "áno" - to znamená 17,9 percenta oprávnených voličov.
Nepopulárny kabinet premiéra Einara Repseho vyzýva, aby občania, "aj keď nemajú radi túto vládu, netrestali celú krajinu a budúcnosť celého Lotyšska" - to znamená, aby hlasovali kladne. Vstup do EÚ je podľa premiéra pokračovaním rozhodnutia Lotyšska odtrhnúť sa od Sovietskeho zväzu a budovať demokratický a právny štát. Jedným z jeho argumentov je aj izolácia krajiny v prípade, ak Lotyši povedia v referende "nie".
Odporcovia únie strašia obligátne zvyšovaním cien a diktátom z Bruselu. Okrem toho spochybňujú sľubovanú finančnú pomoc zo strany EÚ v duchu starého lotyšského príslovia: "Syr zadarmo sa nachádza len v pasci na myši."
V Rige sa v piatok, deň pred referendom, konali posledné predvolebné mítingy priaznivcov i odporcov EÚ. Lotyšská metropola vzdala hold novej Európe mnohými kultúrnymi akciami, najmä koncertmi pod holým nebom na rižských námestiach.
Plagátov je však málo a aj tých pár, ktoré vyšli od referendovej komisie, nikoho nenabádajú, ako voliť. Len apelujú, aby sa voliči nezbavovali svojej občianskej povinnosti rozhodovať o svojej krajine. "Nepaliec mala" (Nezostaň bokom), hlása plagát, pod ktorým je len drobný dátum - 20. septembra.
Posledné prieskumy hovoria o približne 50-percentnej podpore Lotyšov Európskej únii. Okolo 30 percent sa vyslovuje proti, 20 percent voličov je ešte nerozhodnutých.
Z približne 2,5 milióna obyvateľov Lotyšska je asi 500.000 tzv. neobčanov. Ide najmä o rusky hovoriacich obyvateľov krajiny, ktorí po rozpade Sovietskeho zväzu nedostali lotyšské občianstvo, a tak nemajú ani volebné právo. Občianstvo dostali len tí, ktorí sa narodili alebo ich rodina prišla na územie Lotyšska ešte pred rokom 1940. Vyriešenie problému s rusky hovoriacimi "neobčanmi" je - podobne ako v Estónsku - požiadavka Bruselu. Bude to zrejme jedna z najdôležitejších úloh, ktoré budú musieť Riga i Tallin dať po vstupe do EÚ čo najrýchlejšie do poriadku.
(spolupracovníčka TASR Zuzana Kohútková) mak gon