Lotyši hlasujú o svojom členstve v EÚ

Riga 20. septembra (TASR) - Lotyšskí voliči rozhodujú dnes o vstupe svojej krajiny do Európskej únie. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h miestneho ...

Riga 20. septembra (TASR) - Lotyšskí voliči rozhodujú dnes o vstupe svojej krajiny do Európskej únie. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h miestneho času, obyvatelia môžu hlasovať do 22.00 h. Lotyšsko je poslednou z kandidátskych krajín, kde sa euroreferendum koná.

Keďže však došlo k technickej chybe v zákone o referende, musel lotyšský parlament, Saeima, v skrátenom legislatívnom konaní ešte vo štvrtok schváliť jeho novelizáciu. Zákon o referende totiž súvisí so zákonom o parlamentných voľbách. V prípade neschválenia novelizácie by tak boli volebné miestnosti v starých okrskoch, existujúcich ešte pri parlamentných voľbách, otvorené do 20.00 h a lokály v nových okrskoch, vzniknutých pre potreby referenda, do 22.00 h. Priebeh referenda by tým bol samozrejme spochybnený. Schválený zákon sa musel ešte v piatok zverejniť v úradnom vestníku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky referenda sú pre parlament a vládu - na rozdiel od Estónska, kde sa referendum konalo uplynulú nedeľu - záväzné. Lotyši však majú veľmi zaujímavé predpisy, určujúce platnosť referenda. Podľa zákona bude referendum platné, ak sa na ňom zúčastní najmenej polovica voličov hlasujúcich v posledných parlamentných voľbách v októbri 2002. Polovica zúčastnených sa musí vysloviť za vstup do EÚ.

Premenené na čísla - vo voľbách sa minulý rok zúčastnilo 71,3 percenta z celkového počtu 1.395.460 oprávnených voličov. Ak sa na euroreferende zúčastní 35,8 percenta oprávnených voličov, bude platné. Referendum môžu politici považovať za úspešné, ak polovica z tohto počtu povie "áno" - to znamená 17,9 percenta oprávnených voličov.

Nepopulárny kabinet premiéra Einara Repseho vyzýva, aby občania, "aj keď nemajú radi túto vládu, netrestali celú krajinu a budúcnosť celého Lotyšska" - to znamená, aby hlasovali kladne. Vstup do EÚ je podľa premiéra pokračovaním rozhodnutia Lotyšska odtrhnúť sa od Sovietskeho zväzu a budovať demokratický a právny štát. Jedným z jeho argumentov je aj izolácia krajiny v prípade, ak Lotyši povedia v referende "nie".

SkryťVypnúť reklamu

Odporcovia únie strašia obligátne zvyšovaním cien a diktátom z Bruselu. Okrem toho spochybňujú sľubovanú finančnú pomoc zo strany EÚ v duchu starého lotyšského príslovia: "Syr zadarmo sa nachádza len v pasci na myši."

V Rige sa v piatok, deň pred referendom, konali posledné predvolebné mítingy priaznivcov i odporcov EÚ. Lotyšská metropola vzdala hold novej Európe mnohými kultúrnymi akciami, najmä koncertmi pod holým nebom na rižských námestiach.

Plagátov je však málo a aj tých pár, ktoré vyšli od referendovej komisie, nikoho nenabádajú, ako voliť. Len apelujú, aby sa voliči nezbavovali svojej občianskej povinnosti rozhodovať o svojej krajine. "Nepaliec mala" (Nezostaň bokom), hlása plagát, pod ktorým je len drobný dátum - 20. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné prieskumy hovoria o približne 50-percentnej podpore Lotyšov Európskej únii. Okolo 30 percent sa vyslovuje proti, 20 percent voličov je ešte nerozhodnutých.

Z približne 2,5 milióna obyvateľov Lotyšska je asi 500.000 tzv. neobčanov. Ide najmä o rusky hovoriacich obyvateľov krajiny, ktorí po rozpade Sovietskeho zväzu nedostali lotyšské občianstvo, a tak nemajú ani volebné právo. Občianstvo dostali len tí, ktorí sa narodili alebo ich rodina prišla na územie Lotyšska ešte pred rokom 1940. Vyriešenie problému s rusky hovoriacimi "neobčanmi" je - podobne ako v Estónsku - požiadavka Bruselu. Bude to zrejme jedna z najdôležitejších úloh, ktoré budú musieť Riga i Tallin dať po vstupe do EÚ čo najrýchlejšie do poriadku.

(spolupracovníčka TASR Zuzana Kohútková) mak gon

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 238
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 675
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 531
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 373
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 169
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 879
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 689
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 439
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu