BRATISLAVA 20. septembra (SITA) - Na potrebu upevňovať transatlantické spojenectvo, ktoré dalo západnej Európe dlhé obdobie bezpečia, mieru a prosperity, poukázal v sobotu premiér Mikuláš Dzurinda. V Spojených štátoch má Európa spoľahlivého a najvernejšie partnera a spojenca, vyhlásil na konferencii európskych stredo-pravých strán v Bratislave. V diskusii o budúcnosti Európskej únie (EÚ) sa vyslovil proti unifikácii a za zachovanie slobody národných štátov. "Akokoľvek veríme v ekonomické benefity spoločného slobodného trhu a voľného pohybu osôb, akokoľvek si európske národy spájajú víziu európskej spolupráce a integrácie s prosperitou, nemôže to byť jediný rozmer našej budúcnosti," povedal s tým, že budúca Európa musí existovať na báze hodnôt.
Stredo-pravé strany súčasných aj budúcich krajín únie rokujú od piatku v Bratislave o ich úlohe v rozšírenej únii. Zhodli sa, že vo voľbách do Európskeho parlamentu v budúcom roku by mali posilniť vplyv pravicovej frakcie EPP-ED, ktorá je momentálne najsilnejšia. "Som si istý, že je v najlepšom záujme budúcnosti Európy, aby sme si nenechali vziať európsku agendu u nás doma a aby sme sa spoločne stali jej lídrom aj v Európskom parlamente," konštatoval Dzurinda. Práve pravica má podľa neho odhodlanie presadiť víziu nielen spoločenstva prosperity, ale aj spoločenstva hodnôt.
Konferencia, na ktorej je okrem početnej delegácie britských konzervatívcov aj predseda českej ODS Mirek Topolánek, bývalý belgický premiér a šéf EPP Wilfried Martens a estónsky premiér Johan Parts, sa venuje aj návrhu európskej ústavy, ktorý pripravil medzinárodný konvent pod vedením Valéryho Giscarda d´Estaigna. Dzurinda odmietol akékoľvek pokusy o európsky superštát, na rozdiel o väčšiny partnerov ale súhlasí so zaradením Charty práv a slobôd EÚ do ústavy, čo ju nadradí nad národné zákony.