Referendá o EÚ sa skončili, najjasnejšie áno povedali Slováci

Brusel 21. septembra (TASR) Jasným lotyšským áno vstupu do Európskej únie sa v sobotu uzavrel cyklus referend v deviatich pristupujúcich krajinách. Obyvatelia ...

Brusel 21. septembra (TASR) Jasným lotyšským áno vstupu do Európskej únie sa v sobotu uzavrel cyklus referend v deviatich pristupujúcich krajinách. Obyvatelia všetkých s členstvom v EÚ súhlasili, najväčšiemu rozšíreniu únie v histórii preto z ich strany už nič nestojí v ceste.

Na rade sú teraz súčasné členské štáty, z ktorých zatiaľ prijatie desiatich nových krajín (vrátane Cypru, kde sa referendum nekonalo), ratifikovali zatiaľ len Dánsko a Nemecko. Ostatné krajiny si ratifikáciu nechávajú na jeseň a budú zrejme čakať na výsledky hodnotiacich správ o pripravenosti nových členov, ktoré Európska komisia zverejní 5. novembra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď prípadné nedostatky, ktoré správa u nových členov odhalí, môžu vyvolať v rámci ratifikácie búrlivé vnútropolitické diskusie v členských štátoch EÚ a hrať do karát odporcom rozšírenia, neočakáva sa, že by niektorá krajina proces rozšírenia zablokovala. Každý štát pätnástky totiž ratifikuje prijatie všetkých 10 nováčikov v jednom bloku nemôže teda súhlasiť s prijatím deviatich a odmietnuť prijatie napríklad Slovenska.

Podľa prístupovej zmluvy, ktorú podpísalo 25 krajín budúcej rozšírenej únie, sa má ratifikačný proces skončiť v takom čase, aby zmluva vstúpila do platnosti 1. mája 2004. V tento deň sa potom Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Malta a Cyprus stanú riadnymi členmi EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Z porovnania deviatich úspešných referend vyplýva, že najhlasnejšie áno vstupu do únie povedali Slováci za hlasovalo v referende 16.-17. mája 92,46 percenta zúčastnených voličov, čo je najviac zo všetkých krajín. Je to však relatívne, pretože účasť na referende dosiahla len 52,15 percenta a bola jednou z najhorších. Menej ľudí prišlo k urnám iba v Maďarsku.

Najopatrnejšie podporili členstvo v EÚ obyvatelia Malty, ktorí hlasovali ako prví 8. marca. Za sa vyslovilo len 53,65 percenta zúčastnených voličov, účasť dosiahla 91 percent. Po Malťanoch nasledovali 23. marca Slovinci ich áno bolo presvedčivé (89,61 percenta), potešila i vyše 60-percentná účasť.

Potom prišli na rad obyvatelia Maďarska, ktorí hlasovali 12. apríla. Jasné áno (83,76 percenta) zatienil veľmi nízky záujem voličov, ktorých prišlo k urnám len 45,62 percenta. Naopak Litovčania preukázali väčšiu zodpovednosť, 10.-11. mája ich prišlo hlasovať 63,3 percenta a členstvo v EÚ podporilo 91,04 z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Ako piate sa konalo 16.-17. mája referendum na Slovensku, kde nebolo v hre, či ľudia členstvo v únii podporia, ale či ich príde aspoň 50 percent, aby bolo referendum platné. Tento prah sa nakoniec tesne podarilo prekonať a rekordných 92,46 percent ľudí sa vyslovilo kladne.

Po Slovensku nasledovala 7.-8. júna najväčšia vstupujúca krajina Poľsko. Výsledky pozitívne prekvapili, pretože Poliaci podľa prieskumov neboli vstupom do únie mimoriadne nadšení. Za však hlasovalo 77,45 percenta, účasť dosiahla uspokojivých 58,85 percenta. Ako poslední z Vyšehradskej štvorky hlasovali 13.-14. júna Česi. So vstupom do EÚ súhlasilo 77,33 percenta, k urnám prišlo 55,21 percenta voličov.

Po letnej prestávke sa cyklus referend úspešne uzavrel v dvoch pobaltských štátoch. Estónci hlasovali 14. septembra a členstvo v EÚ podporilo 66,92 percenta ľudí. Účasť bola vysoká 64 percent. V sobotu 20. septembra sa za vstup do únie vyslovili 67-percentnou väčšinou aj Lotyši. Účasť bola najvyššia po Malte 72,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinou z desiatich budúcich členských krajín, kde sa referendum nekonalo, je Cyprus. Tam bolo naplánované len v prípade zjednotenia rozdeleného ostrova, čo sa nepodarilo.

(spravodajca TASR Robert Sermek) ed

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 144
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 5 611
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 215
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 028
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 974
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 768
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 498
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu