telené politické subjekty a citeľne posunúť úroveň medzistraníckej komunikácie.
Podľa výrokov slovenských politikov sa na Slovensku niečo také očakávať nedá. Zníženie napätia medzi slovenskými stranami je podľa nich len sen romantických intelektuálov.
F. MIKLOŠKO (KDH): „Domnievam sa, že nedôjde k zblíženiu strán. Na Slovensku vnímanie ľudí aj politikov sa obvykle končí pri osobných záujmoch či záujmoch rodiny, prípadne sa končí na úrovni mesta alebo obce. Myslím si, že v nás vôbec neexistuje cit pre štát, ako je to v krajinách, ktoré ho majú desiatky či stovky rokov. Šokové situácie niekedy posunú vedomie spoločnosti, národa alebo nejakého spoločenstva dopredu, ale nemyslím si, že sa to stane teraz u nás. Kým sa to nás priamo netýka, kým veci neprežijeme na vlastnej skúsenosti a udalosť je pre nás len veľmi sprostredkovaná, neverím, že dôjde k výraznému ohlasu na ňu.“
B. BUGÁR (SMK): „Keby strany normálne rozmýšľali, mohlo by tu dôjsť k posunu. Ale stačilo si dnes všimnúť reakcie poslancov HZDS. Napádali vládne strany, veľmi tvrdé boli aj osobné útoky. To, čo sa stalo v USA, je výzva pre všetky demokratické štáty, aby spojili sily a zvíťazili nad terorizmom. Na medzistranícku komunikáciu a vzťahy u nás to však nebude mať vplyv. Niektoré strany si neuvedomujú, čo sa stalo. Ak si zoberiete SNS, tak strana aj jednotliví poslanci dávali vyhlásenia, že by sme sa mali zachovať tak, ako v prípade Juhoslávie.
Nikto z vládnej koalície sa nesnažil ani včera a ani dnes zaútočiť na opozičné strany, bohužiaľ, opozičné strany nepochopili, že tu by sme mali dať nabok všetky – možno aj malicherné – roztržky, pretože toto je výzva na súdržnosť.“
I. GAŠPAROVIČ (HZDS): „Tu nejde o názor politických strán, ide o bytie a nebytie demokratických spoločností a životy občanov týchto štátov. Z tohto pohľadu musí dôjsť k zjednoteniu boja proti terorizmu. Na druhej strane je veľký výkričník. Ako je možné, že sa to stalo, keď je obrana organizovaná systémom, ako má NATO? Ako je možné, že tieto zložky a zložky aj iných štátov, ako je Rusko a Izrael, nemali informácie, že sa niečo také chystá?
K otázke, či udalosti v USA zmenia komunikáciu medzi stranami u nás, treba povedať, že Slovensko bude mať svoje lokálne problémy, ktoré bude riešiť z iného hľadiska. Vzhľadom na politickú situáciu na Slovensku je tento problém sekundárny. Musíme najskôr vyriešiť pozície politických strán pri plnení cieľov, ktoré sme si dali v roku 1990 a 1993.“
R. FICO (Smer): „Ak si pozrieme, ako prebieha rokovanie Národnej rady SR, všetko rýchlo pochopíme. Pokiaľ ide o to, čo sa stalo v Spojených štátoch, je to tragické. Ale poznajúc dôverne slovenskú politickú scénu, pochybujem, že niečo na svete by zmenilo vzťahy medzi slovenskými stranami.“ (kr)