
FOTO – ARCHÍV
Ak chcete v budúcom školskom roku študovať na vysokej škole v zahraničí, máte najvyšší čas. Prvé uzávierky prihlášok na štipendiá na školský rok 2004/2005 do Švajčiarska, Nemecka, Indie či Maďarska budú totiž už o mesiac.
Vybavovanie štúdia v zahraničí nie je ľahké a trvá spravidla rok. „Študujem právo v Bratislave a pred rokom som sa uchádzala o desaťmesačné štipendium v Rakúsku. Štipendium však nakoniec získali moji spolužiaci, ktorí tam išli len na štyri mesiace. Mám pocit, že práve preto boli uprednostnení,“ hovorí študentka z Právnickej fakulty UK v Bratislave. Tento rok sa chce o štipendium pokúsiť znova, ale v Nemecku: „Ak sa mi štipendium znovu nepodarí získať, budem si štúdium platiť sama, pretože v Nemecku môžem aj pár hodín legálne pracovať. V Rakúsku sa to nedalo.“
Podľa Marcely Grošekovej zo Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA), najväčšieho sprostredkovateľa štipendií v zahraničí, je záujem študentov kolísavý. „Kým jeden rok sa nám prihlási niekoľko veľa dobrých študentov, ďalší je problém naplniť kvótu. Ale o to sa študenti nemusia zaujímať - nech sa sústredia hlavne na to, že chcú získať štipendium.“
Študenti, ktorí preto niečo robia, niekedy získajú v jednom roku niekoľko štipendií z rôznych programov.
SAIA môže ročne pomôcť asi 550 študentom, doktorandom alebo čerstvým absolventom škôl, ktorí môžu získať jeden až desaťmesačné štipendiá. Štipendiá na celé vysokoškolské štúdium takmer nikde nezoženiete. Dôvod je jednoduchý - tí, čo sa rozhodnú pre celé štúdium v zahraničí, tam už väčšinou aj zostanú.
Mnohí študenti nevedia o tom, že štipendií je viac druhov a nie všetky pokrývajú celé náklady študenta súvisiace so štúdium. „Aj nedávno tu bol mladý muž, ktorý získal v rámci programu Erazmus ročný pobyt v Rakúsku a dostáva 190 eur mesačne. Bol prekvapený, že mu to nepokrýva napríklad aj vreckové,“ hovorí M. Grošeková.
Podľa nej však už trend smeruje k spolufinancovaniu štúdia zo strany študentov. Študent by predsa aj tu musel z niečoho žiť. „Určite nedostane také štipendium, z ktorého by si aj niečo ušetril.“
Práve peniaze sú dnes najväčším problémom ak uvažujete o štúdiu v zahraničí. Dnes už totiž nie je problém dostať sa na zahraničnú školu, ale nájsť na to peniaze. Nielen pre vyššie životné náklady v zahraničí, ale aj preto, že v krajinách ako Austrália či Amerika je vzdelávanie biznisom.
Keďže štipendium vám nikto bez námahy nedá, sústreďte sa na minimálne tri základné veci: vedieť dobre jazyk, mať dobré študijné výsledky a silnú motiváciu pre štúdium v zahraničí.