Kedy čo treba vybavovať

Pri vybavovaní štipendia na štúdium v zahraničí budete potrebovať veľkú trpezlivosť. Aby ste presne vedeli, v ktorej časti byrokratického kolosu ste a čo ešte máte pred sebou, prinášame vám všeobecný harmonogram, ako by asi vaše vybavovanie malo vyzerať.

(Pri termínoch uzávierok štipendií do februára 2004 treba postupovať rýchlejšie).

OKTÓBER 2003

Zistite, aké štipendiá sú v ponuke na školský rok 2004/2005. Podľa vytypovaného štipendia si začnite v danej krajine vyberať školu a typ študijného programu. Štipendium totiž býva všeobecné: na niektorú krajinu a určitý typ štúdia. Konkrétnu školu si už študent musí nájsť a vybrať sám. Ak to urobíte naopak a najprv si vyberiete školu, môže sa vám stať, že na ňu nezískate štipendium, pretože škola ani naše agentúry v tejto krajine a na tento typ školy/štúdia štipendium v budúcom školskom roku ponúkať nebudú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Náš tip:Vyberte si viacero škôl s podobným zameraním.

NOVEMBER 2003

Dvoch učiteľov na vysokej škole, na ktorej študujete, požiadajte o odporúčací list. Dajte ich preložiť do angličtiny, preklad potvrďte u notára. Napíšte svoj životopis - v slovenčine aj príslušnom cudzom jazyku. Potom na svoje vytypované školy v zahraničí zašlite životopis spolu so žiadosťou o akceptačný list.

Náš tip: Nespoliehajte sa len na jednu školu - vychytené univerzity totiž prijímajú len obmedzený počet študentov a môže sa stať, že miesta na ne už budú obsadené. Tiež neposielajte žiadosť o akceptačný list e-mailom, pretože zahraničné vysoké školy môžu mať množstvo e-mailovej korešpondencie, v ktorej sa váš mail doslova stratí. Posielajte ich vždy len poštou!

DECEMBER 2003

SkryťVypnúť reklamu

Keďže polovicu mesiaca pohltia vianočné prázdniny, nespoliehajte sa na to, že veľa vybavíte. Ak však už máte vybranú školu a štipendium, začnite kompletizovať žiadosť o štipendijný pobyt. Pripravte si:

- štrukturovaný životopis

- krátku esej o vašej motivácii, prečo chcete ísť študovať do danej krajiny a na danú školu (nezabudnite ju datovať a podpísať)

- dajte si odfotiť odporúčacie listy z vašej vysokej školy

- a ak ho už máte, tak aj akceptačný list zo zahraničnej školy.

Náš tip: Zistite si, kedy prebiehajú jazykové skúšky a pošlite žiadosť o registráciu na niektorý z termínov.

JANUÁR 2004

Vypíšte prihlášku na jazykový test a zaplaťte zaň poplatok (inak prihláška nie je úplná. Dokumenty, ktoré ste doteraz získali, si dajte prefotiť a tiež preložiť do cudzieho jazyka a tento preklad potvrdiť u notára. Budete ich potrebovať k prihláške na štipendijný pobyt.

SkryťVypnúť reklamu

Náš tip: Na stránke www.saia nájdete kompletné informácie o jazykových testoch, vrátane ukážok modelových otázok. Skúste čo najviac z nich „prelúskať“, aby ste v teste dosiahli dobré výsledky.

FEBRUÁR 2004

V tomto čase už zrejme budete mať test za sebou a budete čakať na jeho výsledky. Hneď, ako vám prídu, odneste všetky získané dokumenty do organizácie, kde žiadate o štipendium (resp. ich poštou pošlite vysokej škole, na ktorej sa o štipendium uchádzate), a skontrolujte si, či sú kompletné. Ak nie, sústreďte sa na doplnenie chýbajúcich údajov.

Náš tip: Niektoré krajiny, ako napríklad Austrália, od študentov vyžadujú, aby mali za sebou lekársku prehliadku u presne určeného lekára. Zistite si, či to nie je váš prípad.

MAREC 2004

Ak si vybavujete prihlášku na štipendium cez SAIA, budete musieť počkať, kým zasadne komisia (spravidla to býva raz do mesiaca), ktorá určí, či vašu žiadosť o štipendium odporučí ministerstvu školstva alebo nie. Vlani bolo z vyše 978 uchádzačov odporučených 593. Ministerstvo potom žiadosť zašle zahraničnej vysokej škole.

SkryťVypnúť reklamu

Náš tip: Nestresovať sa a vydržať! Ak vaša žiadosť nebude odporučená, ešte stále ju môžete poslať priamo zahraničnej vysokej škole, ktorá ponúka štipendiá konkurznou formou.

APRÍL 2004

Čaká vás čas čakania, či máte štúdium „v suchu“ alebo nie. Definitívne rozhodnutie o pridelení štipendia vám môže vysoká škola poslať priamo domov, prípadne ho zašle ministerstvu školstva. Ak vás na štúdium prijali a dostanete aj štipendium, ostáva vám ešte doložiť k žiadosti výsledky vašich skúšok na vysokej škole, úradné preklady dokumentov ako maturitné vysvedčenie či vysokoškolský diplom.

Náš tip: Nezabudnite, že diplom musí byť overený ministerstvom zahraničných vecí a tiež ministerstvom školstva (nezabudnite na príslušné poplatky), a preto kvôli nim budete musieť prísť do Bratislavy s najväčšou pravdepodobnosťou osobne.

SkryťVypnúť reklamu

MÁJ 2004

Ak pôjdete študovať do krajiny, kde potrebujete vízum, musíte si ho ísť vybaviť. Niektoré študentské víza sa dajú vybaviť aj poštou, niektoré však len osobne.

Náš tip: Ak ste to ešte neurobili, otvorte si účet v banke a uložte naň nejaké peniaze. Štipendium vám nemusí stačiť na všetko, preto je dobré, ak máte pár korún do zálohy. Napríklad v Nemecku je štúdium bezplatné, ale náklady vysokoškoláka sa pohybujú okolo 550 eur mesačne (ubytovanie, strava). V prípade potreby vám rodičia môžu na účet poslať ďalšie peniaze.

JÚN - AUGUST

Užívajte si prázdniny pred odchodom do zahraničia. Ak môžete, vybavte si ubytovanie a opýtajte sa študentov, ktorí už v danej krajine/škole boli, na dobré tipy čoho sa vyvarovať a na čo nezabudnúť.

Náš tip: Ak môžete/stihnete, vybavte si na tento čas brigádu v zahraničí, najlepšie v krajine, kde budete študovať. „Rozcvičíte si“ jazyk, spoznáte krajinu a zarobíte peniaze, ktoré budete počas štúdia určite potrebovať. Práve brigáda je dobrá možnosť, ako si ich zarobiť, keďže v niektorých krajinách študenti nemôžu pracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 257
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 060
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 261
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 077
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 875
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 572
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu