Chvália lepší kontakt s učiteľmi

Slováci, ktorí mali možnosť študovať na britských univerzitách najviac oceňujú fakt, že štúdium je tu oveľa intenzívnejšie ako u nás. „Jeden učiteľ sa venuje malej skupinke študentov,“ pochvaľuje si Vilo Kozáček, ktorý strávil semester na svetoznámom ...


FOTO – ARCHÍV


Slováci, ktorí mali možnosť študovať na britských univerzitách najviac oceňujú fakt, že štúdium je tu oveľa intenzívnejšie ako u nás. „Jeden učiteľ sa venuje malej skupinke študentov,“ pochvaľuje si Vilo Kozáček, ktorý strávil semester na svetoznámom Oxforde. Dôraz sa kladie najmä na písomnú prezentáciu. „V písomnej forme sa totiž dajú najľahšie odhaliť slabé miesta v argumentácii,“ vysvetľuje Vilo Kozáček. „A nestačí mať len vedomosti, teba ich aj vedieť podať.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výhodou je aj to, že na renomovaných školách nemáte problém dostať sa k študijným materiálom. „Prístup na internet máte priamo z počítača v izbe a pri práci vás nezdržuje to, že by ste museli niekoľko týždňov čakať na odbornú publikáciu,“ hovorí Kozáček a dodáva. „Veľmi príjemný je aj život v univerzitných „mestečkách“. Môžete síce bývať aj na priváte, ale život v areáli školy je pohodlnejší. Zaujímavosťou sú spoločné „obývačky“ v klasickom anglickom štýle. Tu si môžete posedieť s kolegami, pozhovárať sa, dať si šálku popoludňajšieho čaju.“ Delia sa podľa stupňa vzdelania - do jednej majú prístup študenti najnižších ročníkov, ďalšia je pre študentov vyšších ročníkov a posledná je vyhradená pre pedagógov a seniorov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Andreja Salnera, ktorý študoval na bostonskej Brandeis univerzity, patrí bakalárske štúdium v USA medzi to najlepšie, čo sa vo svete ponúka. „Výborné je, že bakalárske štúdium tu nie je tak úzko zamerané ako u nás. Ja som študoval ekonómiu a politológiu a aby som dostal v týchto odboroch bakalára, musel som absolvovať v každom asi desať-dvanásť povinných odborných predmetov. Ostatné som si mohol relatívne slobodne voliť z iných oblastí: jeden cudzí jazyk, jeden predmet zameraný na nezápadné kultúry, jeden z oblasti matematických vied, a tak ďalej. Vybral som si napríklad aj verejné vystupovanie, ktoré ponúkala divadelná katedra,“ vysvetľuje Salner. „Je to iný pohľad na vzdelanie - dôležitejšie je získať zručnosti ako vedomosti. A tie nemusíte získať nevyhnutne len vo vašom odbore.“ Študent sa v USA hlási na univerzitu, ale nie na konkrétny odbor a na začiatku má rok a pol na to, aby sa rozhliadol a vybral si. „Poznal som takých, ktorí prišli na školu s tým, že chcú študovať medicínu, na začiatku si teda zapísali predmedicínsky program, ale po roku zistili, že ich viac zaujíma americká história. Mali sme aj spolužiaka, ktorý prišiel na jeden semester zo Slovenska a povyberal si z prednášok iba to, čo bolo z jeho pohľadu najzaujímavejšie.“

SkryťVypnúť reklamu

Americké univerzity majú tiež obrovské knižnice a výborných pedagógov. „Je tu veľmi tvrdá konkurencia. Učitelia musia urobiť kvantum vedeckej práce a veľa publikovať. Na niektorých školách sa ich finančné hodnotenie odvíja aj od hodnotenia prednášok študentmi,“ dodáva Salner.

MONA GÁLIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 451
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 982
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 265
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 660
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 181
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 962
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 632
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu