GELSENKIRCHEN, Nemecko 22. septembra (SITA/Reuters) - Nemecko a Poľsko už v pondelok naznačili, aké neľahké budú budúcotýždňové rokovania Európskej únie (EÚ) o návrhu európskej ústavy, keď vyhlásili, že ich rozdielne pohľady na otázku hlasovacích práv v rozšírenej únii sa nezblížili. Problematika hlasovacích práv patrí medzi hlavné námietky Poľska voči návrhu európskej ústavnej zmluvy, ktorú musí ratifikovať všetkých 15 členských štátov, ako aj desať pristupujúcich krajín.
Poľsko patrí k najväčším kritikom súčasného návrhu európskej ústavy kvôli obavám, že zníži jeho vplyv pri hlasovaní, ktorý by inak získalo podľa Zmluvy z Nice. Európska ústava, ktorá bola navrhnutá v snahe zvýšiť transparentnosť únie po jej rozšírení na jar budúceho roku o 10 nových krajín, by umožňovala, aby Európska rada ministrov prijímala rozhodnutia jednoduchou väčšinou hlasov štátov, ktoré reprezentujú najmenej 60 percent obyvateľov
"Naše názory sa natoľko nezblížili. Poviem veľmi jasne, že Nemecko iba ťažko nájde nejaký veľký manévrovací priestor," povedal na tlačovej konferencii po stretnutí s poľským premiérom Leszekom Millerom nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Hlasovací systém viazaný na počet obyvateľov by Poľsku poskytol podstatne menej vplyvu ako Zmluva z Nice, podľa ktorej by dostalo podobné hlasovacie práva ako Nemecko, hoci má iba polovicu z jeho počtu obyvateľov.
Avšak Schröder povedal, že Nemecko, podporovateľ návrhu euroústavy v takom znení, ako je, a čistý prispievateľ do fondov EÚ, nemôže dovoliť, aby bolo tlačené do rozhodnutí zo strany čistých beneficientov európskych fondov. No aj Miller skonštatoval, že jeho manévrovací priestor nie je veľký.
"Obaja sme presvedčení, že v decembri v Ríme musíme dospieť k dohode, nakoľko od nej závisí včasné prijatie desiatich nových členov. Neželáme si žiadne meškanie," povedal Schröder.
Lídri členských a pristupujúcich krajín sa stretnú na medzivládnej konferencii 4. októbra v Ríme, aby začali rokovania o texte návrhu s cieľom zmeniť ho na zmluvu, ktorá zreformuje európske inštitúcie.