BRATISLAVA 23. septembra (SITA) – Národná rada dnes vyzvala vládu, aby na rokovaní o budúcej európskej ústave presadzovala zachovanie rotujúceho predsedníctva v únii a postavila sa proti volenému predsedovi Európskej rady, ktorý má podľa návrhu ústavy nahradiť polročné predsedníctvo členských štátov. Má sa tiež zasadzovať za zmenu navrhovaného mechanizmu hlasovania kvalifikovanou väčšinou, ktorý podľa poslancov oslabuje práva malých krajín a dáva veľkým šancu, aby ich prehlasovali. SR by tiež mala trvať na zachovaní jednomyseľnosti - a tým aj práva veta v zahraničnej politike, obrane, daniach, trestnom práve, súdnej a policajnej spolupráci, azyle a migrácii, kultúre a v sociálnom zabezpečení. O výsledkoch medzivládnej konferencie, ktorá rozhodne o definitívnej podobe ústavy EÚ, má vláda parlament pravidelne informovať.
Poslanci podporili kabinet v snahe presadiť do ústavy rovnoprávne postavenie všetkých členov únie v Európskej komisii (EK). Odmietajú komisárov bez hlasovacieho práva od roku 2009 a sú za princíp jedna krajina – jeden komisár vrátane kompetencií. S oficiálnou pozíciou, navrhovanou rezortom zahraničných vecí, súhlasia aj v potrebe zmeniť názov dokumentu tak, aby namiesto slova ústava používal spojenie ústavná zmluva. To má jasne definovať, že ide o dohovor zvrchovaných štátov. Prijatím návrhu podpredsedu KDH Jána Figeľa sa stotožnili tiež so zmenou preambuly tak, aby sa odvolávala na kresťanské dedičstvo Európy.
Uznesenie parlamentu predchádza prijatiu oficiálnej pozície vo vláde. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan dnes poslancov ubezpečil, že bude venovať náležitú pozornosť nielen uzneseniu, ale aj námetom z rozpravy. Vláda bude robiť všetko pre to, aby podporila úpravy, ktoré sú v záujme Slovenska, povedal na záver diskusie poslancov k návrhu ústavy Európskej únie. Na medzivládnej konferencii bude Slovensko vystupovať aktívne, reálne, triezvo, ale aj flexibilne. Silný mandát jej dáva jednoznačná podpora vstupu do Európskej únie v referende. Budúcu ústavu EÚ považuje Kukan za predpoklad jednoty európskeho kontinentu, ktorá umožní naplno využiť jeho potenciál. Prvé stretnutie predstaviteľov štátov a vlád budúcej EÚ o návrhu, pripravenom Konventom, sa zíde 4. októbra v Ríme. Na ústave sa chcú zhodnúť do konca roka.