5. augusta – premiér v odpovedi na otázku o článkoch v britskom magazíne Jane‘s Intelligence Digest, ktoré kritizovali nové vedenie SIS, povedal, že ide o dielo bývalých eštebákov a že na Slovensku existuje skupinka, ktorá vyrába škandály a mediálne ...
5. augusta – premiér v odpovedi na otázku o článkoch v britskom magazíne Jane‘s Intelligence Digest, ktoré kritizovali nové vedenie SIS, povedal, že ide o dielo bývalých eštebákov a že na Slovensku existuje skupinka, ktorá vyrába škandály a mediálne kauzy. Spomenul pritom kauzy spojené s jeho SDKÚ. „Keď budem mať dostatok dôkazov, potom budem konať,“ dodal. Politici aj médiá čoskoro vyzvali premiéra, aby pomenoval ľudí v skupinke, ktorá škodí štátu, a začal konať. Premiér však mlčal.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
12. augusta – premiér sa stretol s generálnym prokurátorom Milanom Hanzelom. Rozprával mu o skupinke a dohodli sa, že príde vypovedať. V ten istý deň riaditeľ SIS Ladislav Pittner poslal premiérovi bezpečnostný spis šéfa NBÚ Mojžiša. O pár dní neskôr premiér na prokuratúre vypovedal, že v skupinke je Ján Mojžiš. Včera to denníku SME potvrdil riaditeľ Úradu špeciálneho prokurátora Ján Bernát. Podľa zdrojov SME spomenul premiér aj podnikateľa Miloša Žiaka a ďalších ľudí.
18. augusta – predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Robert Kaliňák zo Smeru povedal, že zo zdrojov blízkych SDKÚ vie, koho premiér považuje za členov skupinky. Spomenul mená Ján Mojžiš, Jozef Šátek, Miloš Žiak, Peter Lukeš, Michal Lazar, Milan Žitný, Martin M. Šimečka. Neoficiálne sa začalo rozprávať, že v skupinke je ešte aj minister Ivan Šimko a jeho poradca, manžel Zuzany Martinákovej, Marián Bednár. Premiér odpovedal, že Kaliňák tára, na otázku, či klame, odmietal odpovedať.
29. augusta – zasadal výbor na obranu a bezpečnosť, ktorý hlasoval, či pozve na svoje rokovanie aj Dzurindu, ktorý predtým hovoril, že vec rád vysvetlí. Poslanci na výbore vrátane jeho spolustraníkov to neschválili. Kaliňák bol sklamaný.
7. septembra – zasadol výbor na kontrolu SIS. Riaditeľ SIS Ladislav Pittner poslancom hovoril, že skupinka naozaj existuje.
9. septembra – premiér oznámil, že sa rozhodol odvolať Mojžiša z čela NBÚ. „Totálna strata dôvery,“ znel hlavný dôvod s tým, že viac nepovie a že je to podľa neho dostatočný politický argument. Večer zasadlo Prezídium SDKÚ, ktoré drvivou väčšinou návrh odsúhlasilo. Proti bol iba Šimko.
10. septembra – premiér návrh na Mojžišovo odvolanie predložil vláde. Za hlasovali ministri za ANO a SDKÚ okrem Šimka. Ministri za SMK a KDH sa tak ako Šimko zdržali. Večer zasadlo Prezídium SDKÚ a na Dzurindov návrh rozhodlo, že Šimko príde o stranícke i štátne funkcie. Dzurinda povedal, že sa znovu pokúsi o Mojžišovo odvolanie. Cez deň mu telefonoval generálny tajomník NATO George Robertson a zisťoval, čo sa deje. NBÚ je pre NATO kľúčovou inštitúciou a s jeho doterajšou prácou bolo spokojné.
12. septembra – na Slovensko pricestoval šéf bezpečnostného úradu NATO Wayne Rychak a stretol sa so šéfom NBÚ Jánom Mojžišom. Chcel sa stretnúť aj s predsedom vlády Dzurindom. Americká a britská ambasáda zopakovali, že NBÚ pod vedením Mojžiša má ich podporu.
21. septembra – na Úrad vlády prišli kontrolóri z NBÚ a pracovníčky premiérovej kancelárie požiadali, aby im otvorili premiérov trezor. Našli v ňom bezpečnostný spis Jána Mojžiša. Podľa riaditeľa kancelárie NBÚ Juraja Puchého premiér nemá právo sa s takýmto materiálom oboznamovať. (mož)