Štrasburg/Brusel 24. septembra (TASR) Európsky parlament na rozdiel od Európskej komisie nepodporí Slovensko a ďalšie menšie krajiny v ich snahe dosiahnuť výraznejšie zmeny v návrhu ústavy EÚ, ktorý predložil Konvent o budúcnosti únie.
Poslanci schválili dnes v Štrasburgu rezolúciu k medzivládnej konferencii (MVK) o ústave, ktorá členské a vstupujúce krajiny vyzýva, aby nerobili zásadnejšie zmeny v návrhu Konventu. MVK sa začne 4. októbra v Ríme a rozhodne o konečnom znení ústavy.
Vyzývame hlavy štátov a vlád, aby nerozoberali dosiahnutý konsenzus, vyhlásil v diskusii jeden z autorov rezolúcie José-María Gil-Robles. Priznal však, že viaceré vlády nie sú s predloženým textom ústavy spokojné a bolo by naivné očakávať, že o týchto problémoch nebudú počas MVK diskutovať.
Sám Gil-Robles nesúhlasí s navrhovaným modelom Európskej komisie po roku 2009. Podľa Konventu by malo byť v EK iba 15 plnoprávnych komisárov, ostatní komisári nebudú môcť hlasovať, pričom krajiny sa budú pri plnoprávnom zastúpení pravidelne striedať.
Proti tomu stále hlasnejšie protestujú Slovensko, Česko, Rakúsko a ďalšie menšie krajiny, ktoré podporuje samotná komisia. Aj Gil-Robles považuje takéto zloženie EK za chybu, ktorú by bolo dobré odstrániť. Varoval, že môže komisiu oslabiť práve v čase, keby ju bolo potrebné posilniť.
Zdôraznil však, že je to jeho osobný názor, ktorý sa do textu rezolúcie nepodarilo presadiť.
Spolu s ďalším autorom rezolúcie Dimitriosom Tsatsosom v pôvodnom texte varovali pred zavedením dvoch kategórií komisárov" a "trvali" na tom, aby bolo ponechané hlasovacie právo pre všetkých. Neskôr text zmiernili a tvrdili, že "by bolo lepšie", keby mohli hlasovať všetci komisári, nakoniec však ani táto formulácia neprešla pri hlasovaní v ústavnom výbore.
Vplyvný nemecký europoslanec Elmar Brok obhajoval návrh Konventu na menšiu komisiu. "Pôvodne veľké štáty žiadali iba 12-člennú komisiu. Teraz bude mať komisára každá krajina, niekedy bez hlasovacieho práva, ale s rotačným systémom, teda aj krajiny ako Nemecko alebo Francúzsko budú mať niekedy komisára bez práva hlasovať. Nebude tak rozdiel medzi veľkými a malými krajinami," povedal Brok.
Viacerí poslanci tvrdia, že pre malé krajiny je lepšie, ak budú mať aspoň niekedy komisára s významným portfóliom, ako keby mali stále slabého komisára na nevýznamnom kresle.
Európsky parlament bude na MVK zastúpený, ale bez možnosti rozhodovať. Jeho názory, podobne ako Európskej komisie, budú využívať členské a vstupujúce krajiny skôr ako inšpiráciu alebo podporu svojich argumentov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed