Zvieratá v ohrození

Na území Severnej Ameriky žilo pred príchodom Európanov 65 miliónov bizónov. Za dve storočia sa belochom podarilo takmer vyhubiť jeden z najpočetnejších druhov cicavcov. Masový lov nastal s výstavbou železníc, Európania sa chceli Indiánov zbaviť tak, ...

Na území Severnej Ameriky žilo pred príchodom Európanov 65 miliónov bizónov. Za dve storočia sa belochom podarilo takmer vyhubiť jeden z najpočetnejších druhov cicavcov. Masový lov nastal s výstavbou železníc, Európania sa chceli Indiánov zbaviť tak, že im postrieľajú bizóny. Za dva roky ich zabili štyri milióny. Najlepší lovci zastrelili sto až dvesto bizónov za hodinu. V roku 1889 sa zistilo, že ostalo 85 kusov v USA, 550 v Kanade, 198 v Yellowstonskom parku a 256 v zoologických záhradách. Momentálny stav vzrástol na dvestotisíc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lovci v Severnej Amerike vyhubili po miliónoch aj ďalší početný druh – holuba sťahovavého. Tohto vtáka nikto nevidel od roku 1914.

Kvaga, príbuzná zebry stepnej, žila v južnej Afrike v početných stádach. Lovci ju vyhubili už v roku 1883.

Najväčší európsky cicavec – zubor sa stal terčom loveckej zábavy šľachticov. Posledného voľne žijúceho zubra zastrelil pytliak v roku 1919, našťastie, v zoologických záhradách ešte bolo 56 zubrov. V roku 1923 bola založená plemenná kniha a začalo sa s plánovaným chovom. Vďaka medzinárodnému úsiliu sa zubry podarilo zachrániť.

Medzi kriticky ohrozené druhy patrí aj slon africký. Jeho lov zakázali iba nedávno, lebo počas desiatich rokov klesla jeho populácia na polovicu.

V roku 1786 boli objavené Pribilove ostrovy, kde žilo asi 2,5 milióna uškatcov. Za necelých päťdesiat rokov zostal milión. V roku 1912 klesla populácia na 216-tisíc. Našťastie, lov bol pomaly obmedzovaný a vďaka dobrým rozmnožovacím schopnostiam sa počet pomaly vyrovnáva.

SkryťVypnúť reklamu

Horšie ako uškatce sú na tom dnes tulene. Kanadská vláda povolila odlov 283-tisíc tuleňov za rok. Podľa odhadov vedcov však popritom bolo zranených ďalších stotisíc zvierat, ktoré pravdepodobne tiež uhynuli. Zabíjanie popísal pracovník ochrany zvierat takto: „Všetkým zvieratám len stiahli kožu, hoci predpisy prikazujú celkové využitie zvierat. Celá oblasť bola červená od krvi. Široko-ďaleko nebol jediný zástupca úradov a jediný novinár bol napadnutý nožom.“

Ohrozený bol aj ľadový medveď, ktorého kožušina sa stala módnou záležitosťou v 20. a 30. rokoch. Z 22 druhov krokodílovitých je 19 ohrozených vyhynutím najmä kvôli topánkam, opaskom a kabelkám.

Z afrických pralesov sa vyvážajú tony mäsa slonov, antilop, šimpanzov bonobo, goríl a ďalších exotických zvierat. Pytliaci ich postrieľajú, rozsekajú a na mieste vyúdia. Za sebou zanechajú zvyšky tiel a často aj vychudnuté mláďatá neschopné života bez rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Loviť veľryby začali už Baskovia v 12. storočí. V zabíjaní pokračovali európske severské štáty, Indiáni v USA a Kanade a obyvatelia Tichomoria, od roku 1905 sa lov rozšíril aj do antarktických morí. S rozvojom techniky sa lov veľrýb zmenil na bitúnok a väčšina veľrýb je dnes na pokraji vyhubenia. Začiatkom 80. rokov sa voči veľrybárom zodvihla vlna nevôle celosvetovej verejnosti a väčšina prímorských štátov lov veľrýb zastavila. Dnes sa obmedzene lovia len v Nórsku a Južnej Kórei, ale tradičné veľrybárske veľmoci ako Island či Rusko sa netaja úmyslom lov obnoviť, keď populácia narastie.

Ohrozené sú aj delfíny. V Turecku zakázali ich lov až v roku 1987 a dodnes iba v Čiernom mori ročne ulovia asi 300 kusov.

Levy a tigre z Afriky miznú

Počet levov a ďalších veľkých mačkovitých šeliem v Afrike sa podľa ochrancov prírody drasticky znížil. Konkrétne levov vraj žije na čiernom kontinente len asi 23 000 exemplárov, pritom pred dvadsiatimi rokmi ich bolo okolo 200 000. Hlavným dôvodom miznutia mačkovitých šeliem je používanie čoraz väčšieho množstva strelných zbraní, populačná explózia a s tým súvisiaci zvýšený počet úžitkových zvierat, ktoré treba chrániť pred dravcami.

SkryťVypnúť reklamu

Spolužitie človeka a zvierat je však možné aj s malými finančnými nákladmi. Dôkazom je projekt v kenskom regióne Laikipia. Farmári tu s cieľom prilákať turistov nechávajú divým zvieratám dostatok priestoru na pašu a dravce lovia len zriedka. Laikipia je preto jediným regiónom v Keni, kde počet divých zvierat rastie.

Chrániť zvieratá iba v národných parkoch a rezerváciách nestačí. Mnohé tieto územia sú príliš malé na to, aby sa mohla zachovať genetická rozmanitosť živočíchov. Nezostáva teda žiadna iná alternatíva, len spolužitie medzi ľuďmi a divými zvieratami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 151
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 041
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 260
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 109
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 901
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 591
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 321
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu