S prvými pôrodmi v prítomnosti otca sa u nás začalo po roku 1989 na Morave. Na Slovensku túto tradíciu založila Gynekologická a pôrodnícka nemocnica na Partizánskej ulici v Bratislave v roku 1991. „Chceli sme presadiť humanizáciu pôrodu v pôrodniciach,“ hovorí jej primár MUDr. VLADIMÍR CUPANÍK, CSc. „Dnes sa v prítomnosti otca alebo inej blízkej osoby rodí na našom oddelení každé druhé dieťa.“
Niektorí ľudia považujú pôrod v prítomnosti otca stále za neprirodzený. Máte proti tomu nejaký argument?
„Stačí sa pozrieť do minulosti: pôrod síce odviedla babica bez prítomnosti otca, ale rodilo sa v domácnosti. Otec bol pri pôrode počas celej prvej doby pôrodnej. A práve vtedy je jeho prítomnosť najdôležitejšia aj dnes.“
Ako vnímajú mladí muži materstvo?
„Žiaľ, zdravotná výchova u nás stále zaostáva. Mladí muži by potrebovali absolvovať inštruktáž. Ak navštívia predpôrodný kurz, môžu sa lepšie rozhodnúť, ako pristupovať k narodeniu svojho potomka. Väčšina zaškolených mužov k pôrodu príde a pomáha rodičke. Len veľmi malá časť namiesto pomoci sleduje skôr priebeh pôrodu.“
Stretávate sa s ich negatívnymi reakciami?
„Dlhodobejšiu spätnú väzbu nemáme. Poznáme iba pozitívne prípady, keď k nám muži prichádzajú pri opätovnom tehotenstve rodičky, lebo mali dobrú skúsenosť.“
Aké výhody má prítomnosť otca pri pôrode?
„Žena sa má na koho obrátiť. Nehrozí jej zlom, ako keď je sama so svojím problémom a nemá ho komu povedať, lebo sa hanbí. Robili sme výskum, v ktorom sme sa pýtali rodičiek na zážitky z pôrodu. Vyšlo z neho, že v prítomnosti muža cítia bolesť menej. Najviditeľnejšie to bolo u druhorodičiek: ak bol prvý pôrod bez otca, druhý s otcom bol vždy lepší. Zo skupiny rodičiek s rovnakou dobou trvania pôrodu vyšli lepšie opäť tie, ktoré rodili v prítomnosti otca. Tvrdili, že pôrod bol kratší.“
Zrušil sa zákaz prístupu mužov do pôrodnice spolu s možnosťou spoločných pôrodov?
„Zákaz návštev sa odtabuizoval postupne. Na našom oddelení však z prevádzkových dôvodov môže muž navštevovať manželku na izbe iba výnimočne. Ženy sú často na izbách po dvoch-troch, takže potrebujú trocha intimity, hlavne pri rooming-in. Návštevy v čakárni sú však denne a ukázať dieťa nie je žiaden problém.“