
Protiarabský nápis na zaprášenej ploche v blízkosti miesta pádu newyorských „dvojičiek“. FOTO – TASR / AP
„Prišlo sa sem pomodliť veľa ľudí. Sú z toho veľmi smutní… Plakali sme tak, ako celý svet, ako kresťania, ako hocikto iný,“ povedal argentínskemu denníku Clarín imám, stojaci pri dverách malej mešity v newyorskom Brooklyne. Už vopred vedel, že sa ho reportéri budú pýtať na život amerických Arabov po teroristickom útoku. Neďaleko malej mešity je doprava zastavená. Od rieky Hudson až k miestam, kde sa končí arabská štvrť. Ďalej sú iba strážcovia zákona a plot.
V mešite visí výzva s veľkým nápisom – Daruj krv. „Nie sme fanatici,“ opakuje imám Ahmed. Zdôraznil, že „po atentáte nezaznamenal žiadny incident“. I tak sa musel zúčastniť na mimoriadnom stretnutí brooklynskej moslimskej komunity. Jej členom sa totiž začali telefonicky vyhrážať.
Imám pôsobí dojmom, akoby sa chcel troch novinárov čo najskôr zbaviť. „Ľudia sa sem chodia pomodliť k Alahovi, neoslavujú,“ dodáva.
V kaviarni Fountain Café na Atlantic Avenue počuť iné slová. Mladý, asi 20-ročný Arab odmieta hovoriť, kým nepríde majiteľ. Priznáva, že pred výkladom sa zastavilo mnoho ľudí, „niektorí vošli dnu a vynadali nám“. „Čo môžem povedať? Je to hrozné, neviem, kto to urobil,“ dodáva. Neďaleko kaviarne sa dvaja muži s krikom rozprávajú o atentáte. Debata sa skončila, až keď ich majiteľ kaviarne po arabsky a rovnako hlasno poslal preč. „Tí boli s atentátom spokojní,“ vysvetlil.
Na Manhattane, ktorý bol útokom najviac zasiahnutý, sa odohralo niekoľko pouličných bitiek medzi arabskými obchodníkmi a obyvateľmi iného pôvodu. Denník The New York Times informoval, že moslimskí predstavitelia v štáte Michigan zaznamenali niekoľko výhražných telefonátov. Na 145. Court Street vedľa Atlantic Avenue je jediná reštaurácia, ktorá má meno i menu iba v arabčine. Je to malý jemenský bar, kde podávajú čaj s arabským, ale aj nearabským jedlom. „Mali sme tu zlých a dobrých Arabov,“ hovorí zamestnanec, ktorý sa odmieta predstaviť. „Vždy keď niekde vybuchne bomba, hovoria, že to boli Arabi. Alah nehovorí, že treba páchať atentáty, to v Koráne nie je. Ak to urobil Arab, nech potrestajú jeho, a nie všetkých,“ dodáva.
Okrem Arabov začali v New Yorku útočiť aj na obyvateľov ázijského pôvodu. Starosta New Yorku Rudolph Giuliani to ostro odsúdil. „Zaznamenali sme niekoľko incidentov proti osobám arabského a ázijského pôvodu,“ povedal. Nespresnil však, v ktorých štvrtiach sa odohrali.
Krvavé atentáty na New York a Washington predstavujú ťažkú skúšku pre americkú multikultúrnu spoločnosť. I napriek tomu, že ešte nikoho neobvinili, mešity, islamské školy a arabské firmy sa stávajú terčom útokov. V texaskom Irvingu neznámi páchatelia streľbou porozbíjali okná islamského centra. V Suffolku v štáte New York polícia zadržala muža podozrivého z antiarabských hrozieb. V Asbury v štáte New Jersey hádzali kamene na sikha Ramandípa Sinha pre turban, ktorý nosí z náboženských dôvodov. A vo washingtonskej štátnej väznici vypukla bitka pri sledovaní televíznych správ o atentátoch, keď jeden z väzňov začal kritizovať moslimov.
JURAJ TOMAGA a čtk