Svet: optimisti a pesimisti

„Akt zla neochromí naše trhy. Náš finančný systém je a zostáva silný,“ vyhlásil včera námestník amerického ministra financií Ken Dam. Všetkým obchodníkom odkázal, že Amerika zostáva naďalej otvorená investíciám a obchodu.

Wall Street: Najdlhšia prestávka od prvej svetovej

Napriek viacerým vyhláseniam v podobnom duchu zostala burza na Wall Street aj včera zatvorená a podľa všetkého by prvým obchodným dňom na nej mal byť až pondelok. Dlhšiu prestávku zažili makléri z Wall Street naposledy po vypuknutí prvej svetovej vojny, ktorá zastavila burzu na štyri mesiace. Mnohé maklérske firmy so sídlom na Manhattane si musia hľadať nové kancelárie. Pôvodné už neexistujú alebo sú bez elektriny a telefonického spojenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zatvorené americké trhy zabrzdili aktivitu aj v ostatných častiach sveta. Objem transakcií na devízových trhoch sa oproti bežným dňom znížil o dve tretiny.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina analytikov a stratégov počas uplynulých dvoch dní vyzývala investorov na pokoj. „Tí, ktorí podliehajú panike v obdobiach, ako je toto, svoje rozhodnutia neskôr ľutujú,“ upozornil šéf investičného oddelenia spoločnosti A. G. Edwards Asset Management. Maklér z firmy CIBC World Markets doplnil: „Investori by nemali opúšťať stratégie, ktorými sa riadili pred utorkovým útokom na USA.“ Aj vďaka ďalším podobným vyhláseniam sa včera väčšina kurzov začala vracať do normálu.

Obchodníci s ropou včera znížili svoj prah citlivosti na riziko napadnutia krajín vyvážajúcich ropu, v dôsledku čoho cena čierneho zlata klesla na 27,90 dolára za barel, čo zhruba zodpovedá cene spred teroristických útokov. Na utorkové maximum 31 dolárov za barel by sa už podľa analytikov nemala vrátiť, ak sa situácia na Blízkom východe alebo arabskom polostrove nezmení na bojové pole.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje zisky skorigovalo aj zlato. Zatváracie kurzy boli v stredu oproti utorku nižšie o desať dolárov. Trójska unca sa obchodovala za 279 USD.

Pesimisti a optimisti

Prognózy následkov pre ekonomiku Ameriky, Európy aj celého sveta sa líšia. „Nebude to až tak závisieť od toho, čo sa stalo, ale skôr od toho, ako budeme reagovať,“ vyjadril názor mnohých prezident pobočky Americkej centrálnej banky Robert McTeer. Svojím ďalším vyhlásením, keď povedal, že reakcie trhov na katastrofy boli v histórii väčšinou krátkodobé, sa zaradil medzi optimistov. Podobný názor majú aj analytici J. P. Morgan: „K trvalejšiemu narušeniu americkej ekonomiky alebo jej finančného systému nedôjde. Návrat do normálu by mal byť viditeľný do budúceho týždňa.“ Optimisti súčasne varujú: negatívne prognózy šírené médiami sa môžu naplniť už len preto, že boli vyrieknuté.

SkryťVypnúť reklamu

Obavy, ktoré sú zdrojom pesimistických vyhlásení, sa sústreďujú stále najmä na amerických spotrebiteľov. Spoločnosť Goldman Sachs napríklad očakáva, že utorkový útok bude mať výrazne negatívny vplyv na dôveru amerických spotrebiteľov aj firiem. „Prehĺbi sa hospodársky pokles a oddiali oživenie. Najviac zasiahnuté budú aerolínie, hotely a maloobchody,“ tvrdí Goldman Sachs. Oslabenie viery Američanov v ekonomiku by podľa očakávaní spôsobilo prepad spotrebiteľského dopytu, ktorý je teraz hlavným motorom hospodárstva USA.

Do čela pesimistov sa postavil americký finančník George Soros. V Pekingu predpovedal Amerike chaos a neistotu s následnou recesiou v USA a na celom svete.

Štatistické úrady a prognostici z celého sveta včera ohlasovali prehodnotenie vyhliadok na svetový hospodársky rast. Eurostat po zverejnení údajov o 1,7-percentnom raste ekonomiky európskej pätnástky oznámil, že svoj odhad rastu na rok 2001 pravdepodobne zmení.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvíjajúce sa trhy – nový cieľ investorov

Obavy o vývoj v najvyspelejších krajinách sveta nútia investorov hľadať nové investičné príležitosti na nových teritóriách. Takými sú podľa analytikov rozvíjajúce sa trhy. „Rusko bude za každých okolností bezpečným prístavom,“ myslí si šéf divízie rozvojových trhov nemeckej Commerzbank Jürgen Odenius. Podobne bezpečným miestom sa môžu stať aj krajiny s rozvíjajúcou sa trhovou ekonomikou v strednej a vo východnej Európe. „Ani jedna z mladých trhových ekonomík Európy nefiguruje v zozname desiatich krajín, ktoré sú najviac zviazané s vývojom ekonomiky USA,“ pripojil sa k podobným názorom Philip Poole z ING Barings.

JURAJ JAVORSKÝ, tasr, čtk, reuters

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 371
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 974
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 128
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 113
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 922
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 663
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 638
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu