
Záchranárom sa aj včera podarilo zachrániť v ruinách päť požiarnikov. FOTO - TASR/AP
Newyorskí záchranári bojujú s tonami betónu a pokrútenej ocele. Ich nádej na nájdenie živých klesala včera s každou hodinou. Ani lekári neboli veľmi optimistickí. „Ak je človek chytený v takejto pasci, môže vydržať päť až sedem dní. Problémom je, že väčšinu z nich museli zasiahnuť trosky,“ povedal lekár Leonard Bakalchuk z newyorskej Nemocnice sv. Vincenta. Napriek skepse CNN informovala, že včera večer sa podarilo z trosiek dostať piatich zasypaných požiarnikov.
Stovky záchranárov používajú všetko - ťažkú techniku a tam, kde sa inak nedá, holé ruky. Pohybujú sa tu aj agenti FBI - hľadajú dôkazový materiál o atentáte. Do terénu vyšli záchranárske psy. „Keď označia miesto, kopeme,“ hovorí šéf požiarnikov Lawrence Cleary. Aj on vidí, že to vyzerá stále horšie. V čase, keď spoločnosti pracujúce vo WTC zverejnili zoznamy nezvestných pracovníkov, je to skľučujúce konštatovanie.
Záchranné práce v noci na stredu skomplikovala 54-poschodová budova v susedstve WTC, ktorej hrozilo zrútenie. Našťastie sa ukázalo, že statika budovy vydrží. Včera hrozil pád budovy American Express.
Záchranné práce vo washingtonskom Pentagone včera prerušil výstražný telefonát. Muž s arabským prízvukom ohlásil, že do dvoch hodín v budove vybuchne bomba. Štyri záchranárske tímy po šesťdesiatich ľuďoch sa po uplynutí tohto limitu do práce vrátili.
Newyorský starosta Rudolph Giuliani sa snaží obyvateľov mesta presvedčiť, aby sa pokúsili žiť normálne.
New York však aj včera zostával nezvyčajne tichý a mnoho vecí v centre nefungovalo. V uliciach sa pohybovalo veľa ľudí v uniformách. „Vždy, keď po ulici ide kolóna vojenskej techniky, ľudia tlieskajú a zastavia sa. Je počuť povzbudivé výkriky a pozdravy od vojakov. Ľudia jednoznačne neklesajú na duchu,“ opisuje svoje dojmy z mesta Loyzo Smolinsky, ktorý žije priamo na Manhattane.
(mch, reuters)