Brusel 29. septembra (TASR) - Ministri zahraničných vecí EÚ dnes v Bruseli s výhradami prijali plán medzivládnej konferencie (MVK) o ústave, ktorý predložilo talianske predsedníctvo. Viacerí spochybnili časový plán a zámer ukončiť rokovania do decembra, i zoznam tém, o ktorých sa má diskutovať.
Talianske zdroje informovali, že ministri sa v princípe dohodli na pláne MVK, podľa slovenského ministra Eduarda Kukana však bola diskusia veľmi široká bez toho, aby sa dospelo k dohode.
Podľa Kukana väčšina krajín žiada možnosť otvárať aj ďalšie témy mimo zoznamu, ktorý predložilo Taliansko (zloženie Európskej komisie, minister zahraničia, rotujúce predsedníctvo v radách ministrov, legislatívna rada, obrana, kvalifikovaná väčšina, ratifikácia, ostatné).
Všetci ale zdôrazňovali, že by to nemal byť neobmedzený počet tém alebo otázok, pretože všetci vyjadrovali záujem, aby MVK netrvala príliš dlho, povedal Kukan novinárom.
Slovenská vláda prijme definitívne národné stanovisko na rokovaní v utorok. Kukan predpokladá, že pripravený materiál vláda schváli.
Je tam asi takých päť priorít. V inštitúciách princíp jedna krajina - jeden komisár, ústavná zmluva a jej preambula, počet oblastí, v ktorých by sa malo rozhodovať na základe jednomyseľnosti, spravodlivá rotácia v sektorálnych (ministerských) radách, uviedol minister.
Slovensko podľa Kukana podporuje myšlienku, aby rokovania MVK pripravovali pracovné skupiny na úrovni expertov, čo presadzujú napríklad Fínsko a Rakúsko. Taliansko, Nemecko i Francúzsko majú však opačný názor.
Minister Kukan na dnešnom rokovaní odmietol snahu Maďarska dostať do pripravovanej európskej ústavy zmienku o kolektívnych právach národnostných menšín. Povedal, že počas MVK by sa nemali nastoľovať otázky, ktoré už ako menšinové odmietol Konvent.
V mojom vystúpení som zoširoka odmietol diskusiu o kolektívnych právach národnostných menšín, o to išlo, vysvetlil minister novinárom. Maďarskí členovia Konventu, ktorý pripravoval návrh ústavy, sa už počas jeho zasadaní opakovane snažili presadiť zmienku o kolektívnych právach národnostných menšín. Istý čas podporu týmto snahám vyjadroval francúzsky prezident Jacques Chirac.
Maďarsko nemá podporu Francúzska, my sme dostali list prezidenta Chiraca, jeho odpoveď na list nášho premiéra, kde veľmi jednoznačne povedal, že Francúzsko to nebude podporovať, povedal Kukan.
Podľa vlastných slov preto dnes zdôraznil, že ak jeden štát alebo malá skupina štátov nenašla podporu pre svoje návrhy, "nebolo by férové, aby to otvárali znova". Maďarská delegácia vystúpila s týmto zámerom aj na dnešnom rokovaní.
Naopak pre slovenské priority na MVK vidí minister Kukan dostatočnú podporu. Pokiaľ ide o zloženie komisie, tam je naozaj veľký počet štátov, ktoré to aj dnes prezentovali, pokiaľ ide o hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, rotáciu v sektorálnych radách, tam je podpora dosť široká, hodnotil Kukan.
Horšie je to pri slovenskej snahe, aby výsledkom MVK nebola európska ústava, ale ústavná zmluva. Táto snaha sa podľa ministra zatiaľ s veľkou podporou nestretla.
Medzivládna konferencia o ústave sa začne v sobotu v Ríme. Po predpoludňajšom slávnostnom otvorení na najvyššej úrovni sa popoludní uskutoční prvé pracovné rokovanie na úrovni ministrov zahraničných vecí. Cieľom Talianska je dohodu o ústave dosiahnuť na summite v Bruseli 12.-13. decembra.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem