Dva zákony, ktoré by mali zásadne ovplyvniť chod regionálneho školstva na dlhé obdobie, by sa mali objaviť ešte tento rok. Prvým je zákon o Štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorý definuje práva a povinnosti všetkých orgánov, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní slovenských detí. Návrh tohto zákona je už na rokovaní vo vláde. Zatiaľ má viac ako 40 strán a prináša niektoré zaujímavé novinky, ktoré sa dotknú učiteľov, žiakov aj rodičov (pozri Čo prináša…).
Podľa Marcely Maslovej z novovzniknutého Centra pre vzdelávaciu politiku dáva školám voľnejšie ruky, ale ostáva pomerne opatrný. Za najväčší problém považuje vznik krajských školských úradov. „Je to v rozpore so snahou o dôslednú decentralizáciu v školstve a posilnenie škôl a samospráv. Všetky ich navrhované kompetencie totiž možno previesť na už existujúce orgány - obce, VÚC a Štátnu školskú inšpekciu.“
Centrum pre vzdelávaciu politiku vzniklo v júni 2003. Chce sa vyjadrovať k zásadným problémom v školstve, pomáhať uskutočňovať reformy, ale aj vzdelávať a diskutovať.
K legislatívnemu návrhu školského zákona M. Maslová hovorí. „Od začiatku mám obavy, že školská reforma napriek tomu, že sa po nej už niekoľko rokov zúfalo volá, nebude až taká odvážna a radikálna ako iné slovenské reformy.“
Napriek tomu oceňuje viaceré pozitívne zmeny - napríklad rozdelenie obsahu vzdelávania na štátne kurikulum, povinné pre všetky školy toho istého stupňa a druhu, a na školské kurikulum, ktoré si vytvorí každá škola zvlášť. „Ďalšou pozitívnou zmenou je možnosť integrovať viaceré školy alebo školské zariadenia do jedného celku. Tak bude mať škola väčšie možnosti stať sa skutočným kultúrnym a spoločenským centrom komunity.“ Oceňuje aj návrh, aby sa školské knižnice zaradili medzi školské zariadenia a tak mohli výraznejšie plniť svoje poslanie - zabezpečovať slobodný prístup k informáciám. Páči sa jej aj návrh kariérneho rastu učiteľov, čím by sa zaviedlo ich povinné celoživotné vzdelávanie. „Učitelia by boli oceňovaní podľa toho, ako sa vzdelávajú, a nie podľa toho, koľko rokov si v školstve odkrútia,“ dodáva.
Čo sa týka stredných škôl, podľa nej by sa mal viac podporovať rozvoj všeobecno-vzdelávacích škôl, ktoré napriek vysokému záujmu môže na Slovensku navštevovať len veľmi nízke percento mládeže.
Povedzte svoj názor aj vy
Každý, kto si myslí, že má čo povedať k tvorbe pripravovaných zákonov, sa môže zúčastniť diskusného fóra, ktoré organizuje združenie Občan a demokracia v spolupráci so Slovenskou radou rodičovských združení a Centrom pre vzdelávaciu politiku.
Výstupy z diskusných fór budú zverejnené a zaslané na ministerstvo školstva.
Diskusné fóra budú prebiehať októbri po celom Slovensku, presné miesto a čas stretnutia sa dozviete na tel. čísle 02/ 52 92 04 26 alebo e-mailom na pufflerova@changenet.sk. (sr)