Migráciu po rozšírení EÚ odhadujú Viedeň i EK na státisíce osôb ročne

Bratislava 14. septembra (TASR) - Potenciál dlhodobej migrácie z kandidátskych krajín do štátov súčasnej európskej pätnástky dosahuje podľa Európskej ...

Bratislava 14. septembra (TASR) - Potenciál dlhodobej migrácie z kandidátskych krajín do štátov súčasnej európskej pätnástky dosahuje podľa Európskej komisie 1 % osôb, teda medzi 3 a 4 miliónmi. V prvých rokoch po prijatí ôsmich najlepšie pripravených východoeurópskych krajín môže Európska únia (EÚ) očakávať každoročný prílev 70 až 150 tisíc záujemcov o prácu z Východu. Počas konferencie na tému Politické a ekonomické dôsledky členstva Slovenska v EÚ a EMÚ (Európskej menovej únii) to vo štvrtok v Bratislave uviedol profesor ekonomického inštitútu Technickej univerzity vo Viedni Bernard Böhm.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jednej z analytických prác, ktoré vo svojej prednáške rakúsky vedec citoval, možno v teoretickom prípade prijatia všetkých 10 kandidátskych krajín (teda aj Rumunska a Bulharska) v prvom roku očakávať príchod približne 335 000 prisťahovalcov. Z tohto počtu asi 120 000 bude migrovať za prácou - a to 50 000 práve z Rumunska a Bulharska a 70 000 z ostatných 8 krajín.

Najväčší počet migrantov - asi dve tretiny - bude smerovať do Nemecka. Najväčšiu záťaž však vzhľadom na veľkosť krajiny bude znášať Rakúsko, kam by mohlo prísť okolo 12 % z ich celkového počtu. Podiel prisťahovalcov v alpskej republike by sa v dôsledku možného príchodu asi 370 000 osôb do roku 2030 zvýšil zo súčasných 1,3 % (údaj z roku 1998) až na 5,5 %.

K záverom v podobnom duchu dospeli aj autori ďalších prác, ktoré v Bratislave uviedol profesor Böhm. Zároveň však upozornil na vysokú mieru neistoty v tejto oblasti, čo ilustroval nenaplnením predpokladov o vysokej migrácii v EÚ po prijatí Španielska, Portugalska a Grécka v 80. rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťahu Slovenska a Rakúska sa osobitne dotýka ďalší jav - každodenné dochádzanie za prácou cez hranice. Podľa rakúskej analýzy z roku 2001 sa po vstupe nových členov počet takto dochádzajúcich (zo všetkých postsocialistických štátov) do tejto krajiny bude pohybovať medzi 57 000 a 189 000 - v závislosti od stupňa integrácie (režim na hraniciach) a od toho, či bude zavedené limitujúce sedemročné prechodné obdobie (tento faktor však zmení počet "pendlerov" iba asi o 10 %). Najviac - asi tri štvrtiny - pracovníkov, dochádzajúcich spoza hraníc, bude smerovať do Viedne a jej okolia. Na konci tohto desaťročia preto budú tvoriť v rakúskom hlavnom meste takmer 8 % pracovnej sily.

B. Böhm sa vyslovil za zavedenie prechodného obdobia, obmedzujúceho voľný pohyb pracovných síl medzi "starými" a "novými" členskými krajinami. Tento krok totiž podľa neho umožní identifikovať reálnu situáciu v tejto oblasti, pričom v prípade priaznivého vývoja možno prechodné obdobie skrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

Prijatie susedných krajín Rakúska do EÚ bude mať citeľné pozitívne i negatívne dopady na všeobecnú ekonomickú situáciu jeho pohraničných regiónov. V tejto súvislosti možno očakávať najmä zlepšenie cezhraničnej obchodnej výmeny, ale aj ďalšie zvýšenie tlaku na pracovnom trhu.

Viedeň sa obáva problémov, spojených s rastom tranzitnej dopravy, ktorej objem sa v budúcnosti aj v súvislosti s rozšírením únie zvýši niekoľkonásobne. Podľa štúdií by sa napríklad objem dopravy z Maďarska do Nemecka do roku 2015 v porovnaní s rokom 1995 mal zvýšiť o 373 % (po cestných komunikáciách), resp. o 265 % (po železnici) a z Českej republiky do Talianska o 369 %, resp. 161 %. Rakúsko preto bude požadovať novú dohodu s Bruselom o limitovaní tranzitnej dopravy, ktorá vystrieda súčasnú, platnú do roku 2003.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 292
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 346
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 684
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 589
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 085
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 965
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 789
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu