
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV SME
BRATISLAVA – Hoci je dnes hypotéka dostupnejšia ako kedysi, stále nie pre každého. Vziať si ju síce môže viac-menej ktokoľvek, ale s nižším príjmom dostane úver, za ktorý byt či dom nekúpi.
Keď v roku 1999 poskytla VÚB prvé hypotekárne úvery, vypýtala si ročný úrok okolo 14 percent. Toľko platil každý – štát zaviedol príspevky až o rok neskôr. Dnes musia tí, čo majú nárok na pomoc od štátu, zaplatiť bankám iba sotva tretinový úrok.
Napriek tomu si mnoho ľudí myslí, že hypotéku si stále dovoliť nemôžu. Analytik Ľuboš Bednár z prieskumnej agentúry Symsite Research im dáva za pravdu. „V súčasnosti nie sú hypotekárne úvery dostupné pre každého,“ hovorí Bednár. „Ceny bytov sa za posledný rok výrazne zvýšili najmä v Bratislave a trnavskom regióne. V čase, keď cena za dvojizbový byt v Bratislave dosahuje dva milióny a splátka na takýto byt môže dosiahnuť aj 10-tisíc korún mesačne, občan s priemerným príjmom (v súčasnosti približne 18 500 korún v bratislavskom regióne), si financovanie bývania cez hypotéku dovoliť nemôže.“
Banky navyše poskytnú úver iba do 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. „Zabezpečiť bývanie prostredníctvom hypotéky si tak môžu v súčasnosti dovoliť najmä nadpriemerne zarábajúci občania s vysokoškolským vzdelaním a s dobrou perspektívou do budúcnosti,“ poznamenal Bednár.
Rovnako situáciu vidia banky: ľuďom s menším príjmom úver poskytnú, ale v nižšej sume. „Nie je pravda, že hypotéka je produkt pre bohatých. Skôr by si každý mal presne určiť, koľko si môže dovoliť splácať,“ tvrdí Norbert Lazar z OTP Banky.
Priemerná hrubá mzda bola v druhom štvrťroku na Slovensku vyše 14-tisíc korún. V čistom to vychádza zhruba na 11 200 korún. Aj človek s priemerným príjmom hypotéku získa. Na kúpu bytu vo väčších mestách mu však stačiť nebude. V OTP Banke by dostal úver 535-tisíc, vo VÚB 460- a v sporiteľni 610-tisíc korún.
Bednár nepovažuje požiadavky bánk na žiadateľov za príliš prísne: „Skôr za primerané. Prísnejšie sú podľa nás skôr podmienky na poskytnutie iných produktov, napríklad kontokorentných úverov alebo kreditných kariet.“ V budúcnosti sa k hypotéke podľa neho dostanú mnohí z tých, čo by teraz z banky odišli naprázdno: „S postupným poklesom úrokov a rastom priemernej mzdy sa okruh klientov, ktorí si môžu dovoliť zabezpečiť financovanie bývania cez hypotéky, rozširuje.“