Brusel 2. októbra (TASR) Desať komisárov z nových členských krajín EÚ, ktorí sa na práci Európskej komisie (EK) začnú zúčastňovať od 1. mája 2004, nebude mať prvé mesiace žiadne portfóliá. Na vlastné rezorty si budú musieť počkať až do 1. novembra, keď sa úradu ujme nová komisia.
Ako píše bruselský bulletin Uniting Europe s odvolaním sa na zdroje komisie, vzhľadom na relatívne krátke obdobie od mája do novembra sa kvôli novým komisárom nebudú prerozdeľovať portfóliá. Počas týchto šiestich mesiacov budú noví členovia EK pracovať v "úzkej spolupráci" s úradujúcimi komisármi, pričom mechanizmus tejto spolupráce sa ešte spresní.
Keďže noví komisári budú prvé mesiace bez rezortov, znalci bruselských pomerov zdôrazňujú, že by malo ísť skôr o známych politikov či diplomatov, ktorí dokážu získať vplyv aj bez konkrétnych právomocí. "Zbytočne krajina nominuje vysloveného odborníka pre niektorú oblasť, keď tento komisár bude bez portfólia," povedal jeden zo znalcov.
Viaceré nové krajiny plánujú nominovať na miesta prvých komisárov svojich ministrov pre európske záležitosti, bývalých hlavných vyjednávačov či veľvyslancov pri EÚ. Poľsko uvažuje o ministerke pre Európu Danute Hübnerovej alebo bývalom veľvyslancovi pri únii Janovi Trusczynskom, Maďarsko o bývalom vyjednávačovi Endrem Juhászovi, Česko o súčasnom veľvyslancovi Pavlovi Teličkovi.
Na Slovensku sa zatiaľ nahlas spomínajú dve mená KDH nominovalo bývalého hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa, SDKÚ ekonóma a riaditeľa pre európsku integráciu vo firme Coca-Cola Ivana Štefanca.
Jeho nominácia vyvolala v bruselských kruhoch isté prekvapenie. SDKÚ síce argumentuje jeho odbornými znalosťami v oblasti ekonómie i manažérskymi skúsenosťami, ale bez portfólia ich podľa pozorovateľov v komisii ťažko využije.
Nominácie na komisárov majú vstupujúce krajiny oznámiť do marca budúceho roka, aby ich do 1. mája stihol vypočuť Európsky parlament (EP) a v deň rozšírenia schváliť členské krajiny.
Na jeseň sa potom bude rozhodovať o zložení novej EK, kde už budú mať aj noví komisári riadne právomoci s portfóliami. Podľa pravidiel EÚ sa najskôr členské štáty dohodnú na dezignovanom predsedovi EK a predložia jeho nomináciu do EP. Po jeho súhlase sa s predsedom dohodnú na nominácii jednotlivých komisárov. Tí potom absolvujú "vypočúvanie" v Európskom parlamente. Po súhlase EP schvália vymenovanie komisára ešte členské štáty.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab