Sú 2 Mbit za sekundu z mobilného telefónu málo?

Aj keď dnes dostupné rýchlosti dátových prenosov v mobilných sieťach 2,5 generácie korešpondujú viac-menej s možnosťami pripojenia dial-up na pevnej analógovej linke, sú to už hodnoty prakticky dobre využiteľné. Na komunikáciu prostredníctvom e-mailu, ...

Aj keď dnes dostupné rýchlosti dátových prenosov v mobilných sieťach 2,5 generácie korešpondujú viac-menej s možnosťami pripojenia dial-up na pevnej analógovej linke, sú to už hodnoty prakticky dobre využiteľné. Na komunikáciu prostredníctvom e-mailu, prístup na internet (buď cez WAP priamo z mobilu, alebo pomocou web prehliadača z notebooku, či PDA) sú možnosti HSCSD aj GPRS vcelku dostatočné, no od kvality aj toho najpomalšieho širokopásmového pripojenia sú stále vzdialené. Využívanie multimediálnych služieb, najmä z oblasti videa v mobilných telefónoch nie je preto príliš aktuálne (aj keď prvé lastovičky sa už objavujú). V tejto situácii nie je prekvapujúce, keď napr. britský mobilný operátor 3 UK, ktorý prevádzkuje sieť 3. generácie láka zákazníkov konkurenčných 2G operátorov na nižšie ceny hlasových služieb. V oblasti dátových prenosov zatiaľ európski 3G poskytovatelia príliš neoslnili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa však, že budúcnosť mobilných komunikácií v oblasti multimédií, internetu a prenosu dát všeobecne nebude v ničom zaostávať oproti možnostiam dnes dostupných druhov širokopásmového pripojenia, teda ADSL a káblových modemov.

Očakávané zrýchlenie by mali priniesť mobilné siete 3. generácie (3G). Siete WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access), ktoré sú základom UMTS a majú sa stať euroázijským štandardom pre 3G stále štartujú a pasujú sa s detskými chorobami. O niečo lepšie sú na tom operátori prevádzkujúci siete 3G podľa amerických štandardov CDMA 2000. Aj tí však doposiaľ sprístupnili dátové prenosy zväčša typickými rýchlosťami 153 kbit/s, čo je síce lepšie ako 2 kanály ISDN (128 kbit/s), ale broadband to ešte stále nepripomína. Rovnako na tom budú aj siete EDGE, ako nadstavba GSM/GPRS, ktorých maximálne rýchlosti sú až na úrovni 472 kbit/s (prakticky ponúkané rýchlosti v dnešnej dobe sú však len 170 kbit/s, ktoré sú ďalej limitované možnosťami dostupných telefónov - NOKIA 6200 a 6220 napr. poskytuje „len“ 118,4 kbit/s pre downlink).

SkryťVypnúť reklamu

384 kbit/s je hodnota, ktorú majú UMTS bežne poskytovať v intravilánoch miest pre pohyblivé objekty. Rýchlosť vcelku slušná, ak uvážime, že zhruba korešponduje s rýchlosťou pre downlink služby chello od káblového operátora UPC, či polovicou rýchlosti dnes dostupného ADSL na Slovensku. Ešte vyššie hodnoty, až 2 Mbit/s má UMTS ponúknuť pre statické pripojenie v budovách, aj keď si vyžiada špeciálne základňové stanice (BTS). To sú už rýchlosti veľmi slušného broadband pripojenia cez ADSL (na Slovensku zatiaľ nie je v takejto kvalite služba ADSL dostupná, ale v prvom pilotnom projekte s ňou ST počítali). Rovnaké hodnoty sa tiež bežne dosahujú pri WiFi sieťach podľa štandardu 802.11b (napr. verejná sieť WiFi EuroTel HotSpot), aj keď horná hranica je v tomto prípade až 11 Mbit/s. Porovnávať technické možnosti a perspektívy bezdrôtových LAN sietí a mobilných sietí 3G len na základe jediného parametra - rýchlosti prenosu dát - by však bolo scestné a nie je to ani cieľom tohto príspevku.

SkryťVypnúť reklamu

Hranica 2 Mbit/s, ktorá bola považovaná za mierne zahmlený cieľ sietí 3G kdesi za horizontom, nebude ale určite posledným slovom tretej generácie.

Technológia CDMA 2000 si pripísala body k dobru, keď sa firme Nokia podarilo vo výskumnom centre pre CDMA technológie v kalifornskom San Diegu uskutočniť dátové spojenie z mobilného telefónu rýchlosťou až 3,09 Mbit/s.

Test sa uskutočnil z komerčne dostupného telefónu Nokia 2285 s upgrade pomocou čipsetu Nokia 1xEV-DV na emulátor základňovej stanice 1xEV-DV od firmy Racal Instruments.

Uvedený čipset je celosvetovo prvým, ktorý kompletne podporuje štandard (CDMA) 1xEV-DV Release C.

Ako hovorí samotný názov technológie (Code Division Multiple Access), je v sieťach CDMA využívaný kódovo delený multiplex, podobne ako v UMTS (WCDMA), na rozdiel od sietí GSM, ktoré využívajú časovo delený multiplex (čiže TDMA). Špecifikácia 1X pre siete CDMA2000 priniesla paketový prenos dát o rýchlosti do 153 kbit/s, ide o ekvivalent GSM/GPRS, teda sietí 2,5G. Tie sú v súčasnosti zrejme najrozšírenejšie. Novšie špecifikácie pre CDMA2000 označované ako 1xEV-DV (Revision C a D) už spadajú do oblasti mobilných sietí 3. generácie a s rýchlosťami pre downlink 3,1 Mbit/s prekonávajú parametre UMTS.

SkryťVypnúť reklamu

Nemusíme však ničoho ľutovať, aj „naše“ UMTS má pred sebou široké perspektívy rastu. Už sú schválené štandardy, ktoré posunú latku rýchlosti vyššie aj v týchto sieťach a to ešte výraznejšie než 1xEV-DV v CDMA2000. Nadstavba UMTS sa nazýva High Speed Downlink Packet Access (HSDPA) a umožní prenos dát rýchlosťami až 10 Mbit/s (podľa odporúčaní štandardov 3GPP (Third Generation Partnership Project) Release 5 z r. 2002), resp. až 20 Mbit/s podľa štandardov Release 6. Mimochodom, HSDPA býva označované aj ako triapoltá generácia mobilných technológií (3,5G). Vyzerá to ako sci-fi, veď slovenskí operátori - a nielen oni, plánujú spustiť prevádzku svojich UMTS sietí až v roku 2005.

Ale nie je to sci-fi, riešenie je skutočne na dosah ruky. Pätnásteho septembra 2003 ohlásila britská firma picoChip Designs, Ltd prvé priemyselné riešenie HSDPA podľa štandardov WCDMA Release 5 s dosahovanou rýchlosťou prenosu dát až 14 Mbit/s.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj štandardov a ich testovanie v praxi aj tentoraz, tak ako to býva vždy, predbieha realitu, ale všeličo naznačuje. V tomto prípade to začína vyzerať tak, že internet a multimédiá o niekoľko rokov napevno prekročia prah kancelárií a domovov, aby sa usadili v inteligentných mobilných telefónoch a PDA. Tento vývoj nakoniec môže ešte slušne zamiešať karty vizionárom, ktorí tieto koncové zariadenia v rukách širokej verejnosti vidia tiež, nazdávajú sa však, že ich užívatelia komunikujú prostredníctvom sietí WiFi.

Najpravdepodobnejší je scenár tretej cesty, ktorý predpokladá symbiózu WiFi a mobilných sietí 3G (alebo dokonca GPRS, či EGPRS), namiesto ich konkurencie. Bolo by to racionálne riešenie, obchodná politika telekomunikačných gigantov však nezriedka zohľadňuje aj iné, menej racionálne skutočnosti.

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ PROCHÁZKA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 126
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 5 973
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 668
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 650
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 997
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 783
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 511
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu