Informačné technológie tretieho tisícročia v podnikateľskej praxi je medzinárodná konferencia, ktorá sa radí medzi vrcholné informačno-technologické podujatia roka. V dňoch 6. a 7. novembra sa v Kongresovom centre Technopol v Bratislave uskutoční už 6. pokračovanie.
Tak ako na Slovensku postupne vznikali spoločnosti zaoberajúce sa informačnými technológiami a ich aplikáciami, s odstupom času začali pociťovať potrebu komunikácie so svojimi zákazníkmi a to nielen v oblasti obchodu. Častokrát išlo o rozhovor o súčasnosti a budúcnosti informačných technológií a potrebu ukázať iné svoje kompetencie. Touto cestou šla aj spoločnosť Softip, keď prvýkrát zadefinovala potrebu usporiadať konferenciu. Základnou myšlienkou bolo zrealizovať otvorené podujatie, kde bude platiť prvoradá zásada, že na konferencii sa vážne obchodné aktivity z pohľadu organizátora nevyvíjajú. Snaha je pritiahnuť partnerov, aby ukázali aké možnosti sú schopní ponúknuť zákazníkovi.
Ponúknuť aktuálne témy
Stálou ústrednou témou sú informačné systémy v podnikovom prostredí. Počas doterajších ročníkov, boli vždy načrtnuté nové myšlienky, navrhnuté inovácie a otvorené nové témy. Minulý rok to bola informatizácia verejnej správy vzhľadom na samosprávu, tentokrát to bude informatizácia v oblasti chémie, potravinárstva a farmácie. „Záleží to od toho aká je výzva obdobia, potom treba zodpovedajúcu tému nájsť a ponúknuť ju. Napriek tomu, že aj keď to zatiaľ nie je všade cítiť, rozhovor o našom vstupe do EU bude zároveň aj rozhovorom o informačných technológiách, pretože pôjde o jednu z oblastí, kde bude veľmi záležať na tom ako Slovensko uspeje“, povedal Pavel Vitek, riaditeľ marketingu SOFTIP.
Spoluorganizátor z akademickej pôdy
Už veľmi dlho sa hovorí tak na akademickej pôde ako aj v podnikateľskom sektore o tom, že sa v istom čase pretrhla niť spolupráce týchto dvoch veľkých spoločenských sektorov. Akoby sa každý z nich začal vyvíjať samostatne. Vonkajšie prostredie však núti vrátiť sa k pôvodnému modelu úzkej spolupráce. Dnes sa hľadajú spôsoby ako to urobiť. Častokrát je to problematické predovšetkým z finančného hľadiska. Netreba však zabúdať, že investície do vzdelávania sú tými najlepšími investíciami. Táto myšlienka sa premietla aj do dlhodobej spolupráce s vysokoškolskými inštitúciami. V prípade nastávajúcej konferencie oslovili organizátora dva veľké projekty. Jedným z nich je projekt virtuálnej Bratislavy pochádzajúci z Univerzity Komenského. Za pomoci Veľvyslanectva Rakúskej republiky sa podarilo pritiahnuť aj partnerov zo susednej krajiny, ktorí odprezentujú účastníkom konferencie, kde sa momentálne nachádza špička v oblasti virtuálnej reality. Záujemcovia si budú môcť pozrieť virtuálnu Viedeň a prvé kroky v projekte virtuálnej Bratislavy.
Druhý spoluorganizátor je zo Slovenskej technickej univerzity, ide o sektor chémia, potravinárstvo a farmácia, čo je zaujímavá časť predovšetkým z obchodníckeho hľadiska. „Opäť je tu cítiť aj veľmi silné kapacity a obrovský mozgový potenciál, ktorý by sa mohol výraznejšie prejaviť v Slovenskej ekonomike, možno by to mohla spôsobiť práve informatizácia“, dodal Vitek.
Štyri základné sekcie podujatia
Prvá sekcia je určená vrcholovým manažérom, generálnym riaditeľom, prezidentom spoločností. Ústrednou témou v tejto časti bude téma Slovensko na prahu EU, vízie a skutočnosť. Diskutovať sa bude o tých technologických smeroch v IT, ktoré nám vstup do únie môžu uľahčiť. Pôjde o rozhovor tak technologický ako aj vizionársky. Sekcia druhá je venovaná informatizácii podnikovej sféry. Svoje miesto v nej už tradične obsadzujú správcovia podnikových informačných systémov, ale aj finanční riaditelia, ktorí sú na nich úzko napojení. Budú posudzovať informačné riešenia, vývojové štúdie, ale aj vízie IT do budúcnosti. Tretia časť nesie podtitul Informatizácia verejnej správy. Tu bude odprezentovaný aj nový produkt, ktorý je výsledkom spolupráce troch spoločností, Microsoft, Geos a Softip. Posledná sekcia patrí už spomínaným informačným technológiam v oblasti chémie, farmácie a potravinárstva. Zhodnotia sa nové trendy vo výrobe a údržbe.
On-line priebeh
Minulý rok bol odskúšaný prenos z tatranského hotela Permon. V tej dobe, v čase konferencie bol štátny tajomník, ktorý má na starosti informatizáciu vo funkcii práve 10 dní. Viac ako 200 ľudí z oblasti informatiky vytvorilo zaujímavý rozhovor s človekom, ktorý je za oblasť informatizácie zodpovedný. Táto videokonferencia bola obojstranne prospešná, ale predovšetkým z nej vzniklo veľa podnetov pre štátneho tajomníka. Veľmi silno bol akcentovaný odkaz, istá vízia, že pokiaľ Slovensko vážnejšie nepokročí v tejto oblasti, môže mať problémy v celoeurópskom priestore.