RÍM 4. októbra (SITA/Reuters) - Veľké a malé štáty Európskej únie (EÚ) zaujali v piatok bojovú pozíciu kvôli návrhu novej ústavy EÚ. Ten chcú menej významné krajiny znovu celý prehodnotiť, zatiaľ čo európske veľmoci by radi potvrdili jeho súčasnú podobu. Nemecký kancelár Gerhard Schröder v predvečer oficiálnych rokovaní o dohode historického významu varoval menšie krajiny, že ak budú návrh rozpitvávať, mohol by celý projekt skrachovať.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi by rád zavŕšil polročné talianske predsedníctvo v EÚ tým, že ukončí rokovania ešte v tomto roku. Chcel by, aby sa do návrhu ústavy, ktorý európski zákonodarcovia predložili ešte v júni, zasahovalo čo najmenej. Lenže v piatok zaslalo sedem krajín Berlusconimu list, v ktorom vyzývajú na diskusiu o zásadných otázkach moci a vedenia, ktoré by mohli diskusiu predĺžiť ešte do budúceho roku.
Ústava reformuje inštitúcie EÚ a pripravuje 15-členný európsky blok na príchod ďalších 10 krajín, ktorý v máji budúceho roku prekreslí hranice starého kontinentu a zvýši počet obyvateľov únie na 450 miliónov. Ústava by zrušila pravidlo 6-mesačné rotujúce predsedníctvo, ktoré je podľa kritikov zdrojom neefektívneho riadenia, a zaviedla by dlhodobejšie funkčné obdobie pre budúceho prezidenta a ministra zahraničných vecí EÚ. Chce tak zaistiť silnejšie vedenie únie, ako aj nadväznosť a koncentrovanosť vrcholných orgánov.
Šéfovia 25 súčasných a budúcich členov EÚ odštartujú rokovania v sobotu na okraji Ríma, ale veľkolepý otvárací ceremoniál zrejme zatienia nezhody medzi jednotlivými štátmi. Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini chce zaviesť prísny časový harmonogram rokovania a bude naliehať, aby žiadna krajina nepredkladala pozmeňovací návrh, dokiaľ nemá jasno, ako by malo vyzerať alternatívne riešenie. S týmto postupom súhlasí aj Nemecko a
"Nemôžeme si dovoliť znovu otvoriť Pandorinu skrinku. Nemôžeme siahať na inštitucionálne piliere navrhovaného textu, ktorý pripravil (európsky) konvent," podotkol Frattini. Taliansko sa obáva, že si každá krajina prinesie k rokovaciemu stolu zoznam národných záujmov a výsledok diskusie rozhodovacie procesy EÚ skôr skomplikuje ako zjednoduší.
Schröder pre piatkové vydanie denníka Corriere della Sera povedal, že návrh by sa mal rešpektovať. "Som hlboko presvedčený, že by sme na to nemali siahať, inak ohrozíme úspech medzivládnej konferencie," uviedol.
Avšak minimálne sedem krajín je rozhodnutých znovu prebrať kľúčové pasáže textu. Ide o štáty, ktoré sa obávajú, že by prišli o vplyv. Ich list kritizuje navrhované zoštíhlenie Európskej komisie, budúci post prezidenta EÚ a rozdelenie kresiel v Európskom parlamente. "Konkrétne záujmy členských krajín sa môžu líšiť, a preto by mal byť mandát konferencie definovaný tak, aby mohli členské krajiny predložiť na diskusiu všetky otázky, ktoré považujú za dôležité," uviedli v liste predstavitelia Malty, Litvy, Maďarska, Slovinska, Rakúska, Českej republiky a Fínska.
Väčší problém však predstavujú Španielsko a Poľsko, dva neústupní vyjednávači, ktorí sú proti návrhu, aby sa v EÚ hlasovalo o väčšine záležitosti jednoduchšie a demokratickejšie. "Španielsko predstavuje veľký problém. To sa už tradične nikdy nevzdáva, kým si nevybojuje ústupky," uviedol bývalý taliansky premiér Giuliano Amato.