Rím 4. októbra (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, zúčastňujúci sa na otvorení Medzivládnej konferencie o budúcej podobe európskej ústavnej zmluvy v Ríme, vyjadril presvedčenie, že dokument bude možné podporiť aj bez oslabovania národného záujmu.
"Som presvedčený, že je možné podporiť európsku myšlienku tak, ako je zapísaná v ústavnej zmluve bez toho, aby sme oslabovali národnú myšlienku alebo záujmy," vyhlásil Dzurinda. Ocenil prácu Konventu o budúcnosti EÚ a tlmočil zúčastneným lídrom členských a kandidátskych krajín postoj SR k navrhovanému dokumentu.
Premiér zdôraznil, že Slovensko sa chce pokúsiť nájsť správnu rovnováhu v zložení komisie v rozsahu rozhodovania kvalifikovanou väčšinou, ako aj v systéme tvorby kvalifikovanej väčšiny. SR je za to, aby sa znovu prediskutoval navrhovaný model Európskej komisie tvorený dvoma kategóriami komisárov. Slovensko aj naďalej pokladá model komisie tvorenej komisármi pochádzajúcimi zo všetkých členských krajín za efektívne fungujúci model.
Slovenská republika sa vyslovila za rozšírenie oblastí, v ktorých sa rozhoduje kvalifikovanou väčšinou. Podľa Dzurindu by sa malo v celom texte dokumentu používať slovné spojenie ústavná zmluva, ktorá figurovala aj v záverečnej deklarácii z Ríma.
Slovensko tiež podporuje zahrnutie odkazu na kresťanské hodnoty do preambuly ústavnej zmluvy. Predseda vlády SR však v tejto súvislosti zdôraznil, že "akokoľvek bude zaujímavá jedna z piatich Slovenskom navrhovaných zmien, nemala by sa zanedbávať substancia EÚ". Podľa Dzurindovho vyjadrenia má najväčšiu šancu presadiť sa princíp kvalifikovanej väčšiny a princíp jedného komisára z každej krajiny.
Za najdôležitejšie v tomto kontexte označil premiér rokovania o zachovaní, prípadne nezachovaní hlasovacích princípov zakotvených v zmluve z Nice.
Na margo ďalších diplomatických rokovaní Mikuláš Dzurinda uviedol, že na výzvu belgického premiéra Guya Verhofstadta by sa mali koncom novembra stretnúť krajiny Beneluxu a Vyšehradskej štvorky, čo podľa premiéra znamená, že záujmové oblasti jednotlivých štátov sa budú prelínať v závislosti od vývoja rokovaní o ústavnej zmluvy.
(osobitná spravodajkyňa TASR Ivana Mičicová) kr ed