Horolezcom storočia sa stal legendárny „Pavúk“ P. Pochylý

VYSOKÉ TATRY – Chata pri Popradskom plese v sobotu večer praskala vo švíkoch. Na záver Tradičného horolezeckého týždňa, ktorý patrí k najstarším športovým podujatiam na Slovensku, sa v nej zišli všetky generácie horolezcov.


Peter Pochylý (vľavo), najstarší z bratov Pochylých, preberá od predsedu horolezeckého spolku JAMES Pavla Vaška 1. cenu ankety o horolezca 20. storočia, ktorým sa stal jeho zosnulý brat Pavol Pochylý. FOTO TASR – MILAN KAPUSTA



VYSOKÉ TATRY – Chata pri Popradskom plese v sobotu večer praskala vo švíkoch. Na záver Tradičného horolezeckého týždňa, ktorý patrí k najstarším športovým podujatiam na Slovensku, sa v nej zišli všetky generácie horolezcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Po jednom hlase dostali také osobnosti ako Reinhold Messner, Jerzy Kukuczka či Edmund Hillary. Asi by sa potešili,“ smial sa sekretár Slovenského horolezeckého spolku JAMES Igor Koller pri vyhlasovaní výsledkov ankety Horolezec storočia. Vypísal ju spolkový časopis Jamesák s cieľom spopularizovať slovenské horolezectvo a pripomenúť osemdesiate výročie vzniku prvého horolezeckého spolku. Prítomní búrlivým potleskom ocenili tých, ktorí získali hlasy v spomínanej ankete.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo hlasovalo 305 ľudí za 39 horolezcov. Jednoznačne najviac hlasov získal Pavel Pochylý, legendárny „Pavúk“, ktorý vniesol do nášho horolezectva novú kvalitu. Extrémnymi výstupmi v Tatrách predbehol dobu. V roku 1983 prekvapil skvelým zimným sólo prvovýstupom v severnej stene Eigeru. Spolu s bratom Ondrejom vlani zahynul v severnej stene Malého Kežmarského štítu. Ocenenie za neho prevzal brat Peter. Druhý v ankete skončil Zoltán Demján, tretí Jozef Psotka. Obaja stáli ako prví slovenskí lezci na najvyššej hore sveta v októbri 1984. Z tatranských lezcov sa v prvej desiatke ankety umiestnil Vlado Tatarka, ktorý nedávno tragicky zahynul v Tatrách, legendárny Arno Puškáš či Michal Orolín. „Osobne nie som zástancom podobných ankiet, v horolezectve sa nedajú určiť kritériá, podľa ktorých sa dá povedať, kto je najlepší. Podľa mňa sa všetci, ktorí v ankete dostali hlas, mimoriadne zaslúžili o rozvoj slovenského horolezectva,“ povedal Zoltán Demján, ktorý vraj už lezecké ambície vo vysokých horách nemá. „Teraz mám už len rekreačné ciele, chodím tam, kde som nemal čas liezť, keď som si myslel, že musím visieť v najstrmších stenách sveta,“ dodal úspešný slovenský horolezec, ktorý napríklad v roku 1988 spolu s Kazachmi urobil skvelý prvovýstup alpským štýlom juhozápadným pilierom na osemtisícovku Dhaulágiri.

SkryťVypnúť reklamu

Ani Ivan Fiala, muž z našej prvej osemtisícovky (Nanga Parbat, 1971) nie je priaznivcom podobných ankiet. „Tento šport nemá merateľné parametre, ja osobne som hlasoval za Miša Orolína, lezeckú dvojičku, pre mňa je to najlepší horolezec na svete,“ dodal Fiala, ktorý na horolezectvo rezignoval po everestskej tragédii v roku 1988. Dnes už vyhľadáva len tatranské „chuťovky“.

Ďalší z úspešných himalájistov Jarýk Stejskal tvrdí, že anketa mala za cieľ najmä spopularizovať lezenie. „Samozrejme, takáto anketa nemôže byť objektívna, ale v nej ani nešlo o takéto ciele. Som rád, že je tu výborná atmosféra, že sa zišli všetky generácie lezcov a majú si čo povedať. Doteraz sme horolezecké týždne robili inak, lezci boli roztrúsení po celých Tatrách a tu sa ukázalo, že je optimistickejšie sústrediť ich na jedno miesto, aby mali príležitosť komunikovať,“ dodal J. Stejskal.

SkryťVypnúť reklamu

Počas celého 77. ročníka horolezeckého týždňa účastníci liezli v tatranských stenách, večer pri diapozitívoch a prednáškach spomínali na medzníky slovenského lezectva. V sobotu položili vence na Symbolickom cintoríne, aby si uctili pamiatku tých, ktorí zahynuli v horách.

MIRA KOVÁČIKOVÁ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 68 141
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 9 172
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 455
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 7 361
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 867
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 5 058
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 539
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 930
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu