Paríž 6. októbra (TASR) Náklady na rozšírenie Európskej únie na 25 členských štátov sa "vo veľkej miere podcenili" z politických dôvodov a z obáv "výbušných sociálnych následkov". Vyplýva to zo štúdie uverejnenej v najnovšom vydaní diela Images économiques du monde 2004 (Ekonomické obrazy sveta v roku 2004), o ktorej dnes informovala tlačová agentúra AFP.
Syntetické a štatistické dielo o stave svetovej ekonomiky predstavili cez uplynulý víkend na Medzinárodnom festivale geografie v Saint-Dié-des-Vosges na severovýchode Francúzska.
"Rozšírenie EÚ predstavuje veľkú kvalitatívnu ruptúru, ktorej náklady z politických aj ideologických dôvodov totálne podcenila Európska komisia aj jednotlivé vlády členských štátov únie," citovala agentúra vedeckého pracovníka v oblasti geopolitiky Laurenta Carouého z parížskej univerzity. "Vplyv rozšírenia, ktoré nastáva v čase ekonomickej recesie, bude mať hanebné následky pre vedúcich činiteľov v oblasti spoločnej poľnohospodárskej politiky a územného financovania," uviedol Carroué. Vedec pracoval vyše troch rokov s francúzskym ministerstvom vnútra na tému "územných zemetrasení", ktoré môžu nastať po znížení financovania dotyčných území, vyvolaného rozšírením únie.
Nie je možné vypočítať hrubý domáci produkt (HDP) bez stanovenia štatistickej odchýlky 10 až 20 % v jednotlivých regiónoch Európy, podotkol Carroué. Nazdáva sa, že na základe takého konštatovania sa problém obmedzenia rozpočtového deficitu, stanoveného v Pakte stability a rastu v EÚ na 3 % HDP, javí v inom svetle. Preto 31 vedcov a autorov štúdie, ktorá predstavuje výsledky zo 120 krajín a približne 15 000 číselných údajov, uistilo, že preštudovali a zmiernili svoje štatistiky, ktoré môžu slúžiť ako referenčný materiál a témy na ďalšiu prácu.
Krátke syntetické články prezentujú makroekonomické tendencie každej krajiny a regionálne i svetové ekonomické zoskupenia. Autori v štúdii analyzovali aj trhy so surovinami, ako aj rôzne prúdy a služby v oblasti obchodu a financií.