New York 6. októbra (TASR) - Nemecký denník Süddeutsche Zeitung sa venuje zostrovaniu hospodárskych vzťahov medzi USA a Európskou úniou. Najnovší front sa otvára v oblasti dodávok vojenskej techniky americkej armáde.
Konzervatívni poslanci v americkom Kongrese prišli s iniciatívou obmedziť účasť zahraničných firiem na americkou trhu so zbraňami. Ich iniciatíva je časťou zákona o novom rozpočte amerického ministerstva obrany, ktorý má na budúci rok dosiahnuť 401 miliárd USD.
Keby iniciatíva našla dostatočnú podporu, obmedzenia by najviac pocítili európski dodávatelia kozmickej a leteckej techniky. Britské a talianske firmy sa chcú totiž podieľať na projekte dodávok bojových lietadiel Joint Strike Fighter (JSF) za 200 miliárd USD. Jeho garantom sa stal americký zbrojársky koncern Lockheed Martin.
Konzervatívni poslanci žiadajú, aby sa podiel amerických dodávateľov vojenskej techniky americkej armáde zákonom zvýšil zo súčasných 50 na 65 %. Okrem toho chcú dosiahnuť, aby niektoré typy lietadiel s presne špecifikovanou výzbrojou pochádzali len z amerických zbrojoviek. Zákon má taxatívne stanoviť, akú vojenskú techniku musí americká vláda kupovať len od domácich firiem.
EÚ pohrozila americkej vláde, že ak bude schválený zákon o kampani "Kupuj americké výrobky", bude sa sťažovať na jej protekcionistický postup vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) a bude žiadať o právo na odvetné akcie,
Denník pripomína, že sa vzťahy medzi USA a EÚ v hospodárskej oblasti zauzľujú a že sa k starým konfliktom pripájajú nové. Obe strany sa navzájom vyhrážajú uplatnením sankcií a vyvolávajú na seba nátlak hrozbami žalôb na WTO. Podľa nemenovaného diplomata "transatlantické obchodné vzťahy sa môžu nachádzať pred horúcou jeseňou".
Hospodárske vzťahy USA a EÚ zaťažuje aj americké daňové právo. Americkým firmám umožňuje zakladať fiktívne firmy v daňových oázach, medzi ktoré patria aj Panenské ostrovy. Vďaka tomu americké firmy znižujú svoje daňové odvody až o 30 % a na svetových trhoch môžu poskytovať výhodnejšie ceny ako ich konkurenti. Podľa údajov EÚ je takýchto fingovaných exportných firiem 4 000 až 5 000. WTO túto americkú prax odsúdila a EÚ dovolila zaviesť sankcie na tovary USA. V Senáte Kongresu UDA je návrh, aby tieto firmy mohli existovať do roku 2007. Pritom EÚ na ich zrušenie čaká už tri roky.
(1 USD = 35,221 SKK)