Brusel 6. októbra (TASR) Európska únia mieni na utorkovom summite s Ukrajinou na Jalte nastoliť tému slobody médií, z potláčania ktorej je Kyjev Západom obviňovaný, ako aj otázku jadrovej bezpečnosti.
Hovorca Európskej komisie dnes v predvečer summitu povedal, že situácia na Ukrajine v oblasti slobody tlače stále vyvoláva v Bruseli znepokojenie, napriek niekoľkým pozitívnym krokom na ceste k právnemu štátu.
Ak chce Ukrajina raz profitovať z výhod jednotného európskeho trhu, musí urobiť pokrok smerom k našim spoločným hodnotám, najmä čo sa týka slobody tlače a právneho štátu, povedal hovorca pred summitom, na ktorom budú EÚ zastupovať predseda EK Romano Prodi, taliansky premiér Silvio Berlusconi a komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten.
Únia tiež požiada ukrajinskú vládu, aby prehodnotila svoje plány dokončiť dva jadrové reaktory černobyľského typu bez finančnej podpory Západu. Komisia dnes vyjadrila poľutovanie, že Kyjev sa rozhodol pokračovať mimo medzinárodných dohôd.
Ukrajinská vláda minulý týždeň oznámila, že práce na reaktoroch Chmeľnicky-2 a Rovno-4 s cieľom modernizovať ich na úroveň medzinárodných bezpečnostných štandardov dokončí bez plánovanej pôžičky od Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR), ktorá bola dohodnutá od roku 1995.
"Zvolili si lacnejšiu možnosť. Vyjadríme naše silné želanie, aby zaručili najvyššiu bezpečnosť (reaktorov) podľa medzinárodných dohôd," povedal hovorca EK Reijo Kemppinen.
Podľa odhadov EBOR mala stáť modernizácia reaktorov 1,2 miliardy eur, Kyjevu sa to však zdalo priveľa a oznámil, že s pomocou domácich zdrojov dokáže reaktory modernizovať za 750 miliónov eur.
Na programe summitu sú aj celkové vzťahy EÚ s Ukrajinou, ktorá bude po budúcoročnom rozšírení jej priamym susedom. Brusel prišiel v tejto súvislosti s iniciatívou "širšej Európy" a "nových susedov", cieľom ktorej je zlepšiť vzťahy s novými susednými krajinami a nedovoliť, aby rozšírenie vytvorilo v Európe nové deliace čiary.
Vrcholná schôdzka sa uskutoční v atmosfére nedávnych výrokov ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu, podľa ktorého Kyjev nemieni ďalej strácať čas čakaním na členstvo v EÚ, ktorého sa aj tak nikdy nedočká.
Brusel tiež nepotešila nedávna dohoda Ukrajiny o vytvorení colnej únie s Ruskom, Bieloruskom a Kazachstanom. Únia sa bude na Jalte zaujímať, či je dohoda v súlade s ambíciami Ukrajiny stať sa členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a jej plánmi približovať sa k EÚ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) np