BRUSEL – Osemnásť členov NATO sa chystá poskytnúť pomoc Washingtonu. Niektorí spojenci už naznačili, ako by ich pomoc mohla vyzerať. Iní radšej čakajú, až USA svoje zámery upresnia.
Francúzsko by mohlo otvoriť svoj vzdušný priestor a povoliť americkým strojom pristávanie na svojich základniach. Predseda branného a bezpečnostného výboru Národného zhromaždenia Paul Quilés usúdil, že neprichádza do úvahy, aby sa francúzske ozbrojené sily zúčastnili na vojenskej akcii, keď sa nepodieľajú na jej príprave.
Veľká Británia, tradičný spojenec USA, nenaznačila, aký typ pomoci by mohla poskytnúť. Premiér Tony Blair však Busha podporuje najsilnejšie. Podľa nedeľníka The Sunday Times Británia dáva k dispozícii špeciálne vojenské jednotky SAS.
Nemecko rozhodne o spôsobe a podrobnostiach pomoci Bundeswehru vtedy, keď budú známe výsledky amerického vyšetrovania. Príspevok Berlína by mohol spočívať predovšetkým v logistickej podpore. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung cez víkend napísal, že ich krajina môže Američanom poskytnúť tzv. komando špeciálnych síl (KSK) so silou 400 elitných vojakov a najmodernejšiu výzbroj schopnú vyhľadávať a ničiť teroristov.
Taliansko – USA tam majú významné vojenské infraštruktúry – leteckú základňu Aviano na severovýchode krajiny, ktorá je skutočnou americkou predsunutou baštou v južnej Európe či základňu Sigonella na Sicílii, ktorá je jednou z najväčších amerických základní v Stredozemnom mori. Americká armáda je tiež rozmiestnená spolu s NATO v severotalianskej Vicenzii a v Neapole, kde je vrchné veliteľstvo južného krídla NATO.
Španielsko by mohlo otvoriť svoj vzdušný priestor a dať k dispozícii základne leteckého námorníctva Rota pri Cádize a Morón de la Frontera pri Seville. K vyslaniu vlastných jednotiek sa španielska vláda vyjadrila zatiaľ rezervovane.
Poľsko je pripravené poskytnúť svoju elitnú jednotku GROM, špecializovanú na boj proti terorizmu, vyhlásil prezident Alexander Kwasniewski.
Portugalsko ponúka spoluprácu v sektore polície, bezpečnosti, výzvednej služby a dokonca i vo vojsku, ako uviedol minister zahraničia Jaime Gama.
Česká republika by mohla poskytnúť rotu chemickej ochrany alebo jednotku rýchleho nasadenia. Šéf českej diplomacie Jan Kavan tiež spomenul výmenu spravodajských informácií, ktorá už prebieha, logistickú podporu či povolenie preletov a tranzitov. Veľvyslanec ČR pri NATO Karel Kovanda sa domnieva, že Česi by mohli poskytnúť svoj vzdušný priestor a využitie letísk. „Pôjde o tylové služby, vojenská účasť sa javí veľmi nepravdepodobná,“ povedal veľvyslanec.
Grécko by mohlo poskytnúť základňu Souda na severozápade Kréty, kde majú USA základňu vojenského letectva a námorníctva, ale „nič viac“, ani priamu vojenskú účasť, uviedlo ministerstvo obrany v Aténach.
Nórsko neupresnilo, aké prostriedky by mohlo dať k dispozícii, ale ministerstvo obrany sľúbilo, že na žiadosť o vojenskú podporu odpovie kladne.
Dánsko je pripravené na spoločnú akciu NATO vyslať vojakov. Ale vláda, ktorá musí mať mandát parlamentu, neuviedla, aké prostriedky chce poskytnúť.
Turecko oznámilo, že je ochotné podeliť sa s USA o skúsenosti v boji proti terorizmu. Turci majú po USA druhú najsilnejšiu armádu v NATO. Tá bola uvedená do stavu pohotovosti. Na juhu krajiny je základňa Incirlik, ktorú Ankara od roku 1991 poskytuje spojencom na prelety nad bezletovými zónami na severe Iraku.
Kanada prisľúbila Amerike akúkoľvek vojenskú pomoc.
Maďarsko vyjadruje Amerike podporu. O konkrétnej účasti na odvete nehovorí. (čtk, tasr, r)