a čínsky veľvyslanec v Pakistane. Neukazuje sa ani Afgancom – s výnimkou svojich blízkych spolupracovníkov. Jeho rigidná oddanosť islamu dnes zásadne určuje životy Afgancov v krajine.
Ženám zakázali vzdelávať sa a na verejnosti musia chodiť od hlavy po päty zahalené. Všetci muži musia mať brady. Fotografovanie, obrazy, hudbu, televíziu a ďalšie „zábavky“ zakázali. „Máme úplnú vieru vo všemohúceho Boha. Môže nás požehnať víťazstvom alebo uvrhnúť do porážky,“ povedal Omar v zriedkavom rozhovore jednému pakistanskému novinárovi.
Legenda hovorí, že začiatkom roku 1994 zhromaždil Omar asi tridsať talibov – študentov islamu. Dopočuli sa totiž, že veliteľ opozičných mudžahedínov uniesol a znásilnil dve dievčatá. Skupina talibov so šestnástimi puškami na základňu mudžahedínov zaútočila, dievčatá oslobodila a získala množstvo zbraní a munície. Omar vraj potom zverboval veľa stúpencov v madrasách, školách islamu v Afganistane aj v Pakistane. „Bojujeme proti moslimom, ktorí sa vydali zlou cestou,“ povedal pakistanskému novinárovi.
„Začal ako obyčajný paštunský mula, ktorý nemal žiadny názor na svet alebo budúcnosť afganského štátu,“ hovorí expert na Taliban Ahmed Rašíd. „Najprv nechcel štátnu moc, len zbaviť krajinu poľných veliteľov. Jeho svetonázor sa vyvíjal pod vplyvom Usamá bin Ladína.“
V roku 1994 Taliban dobyl Kandahár. V roku 1996 napokon po dlhom obliehaní padol Kábul. Ešte predtým mula Omar vytiahol posvätný plášť proroka Mohameda, ktorý ležal v tme kandahárskeko kláštora viac než šesťdesiat rokov. Zahalený do plášťa vystúpil na strechu budovy a zhromaždení mulovia ho nadšene zdravili. Na tomto stretnutí vyhlásili džihád proti mudžahedínom.
Omar Muhammad sa narodil v dedinke Nodeh blízko Kandaháru chudobným roľníkom. Ako dieťa prišiel o otca a musel živiť rodinu. Vysoký muž s dlhou tmavou bradou sa stal dedinským mulom a otvoril si vlastnú školu islamu. Keď do krajiny vstúpili sovietske vojská, bojoval na strane mudžahedínov. Štyri razy ho zranili, prišiel o pravé oko.
Dnes sa zrejme skrýva v očakávaní amerického útoku. „Dnes je viac závislý od bin Ladín ako bin Ladín od neho,“ hovorí Rašíd.
(reuters)