Chabé slovenské plávanie, ak nepočítame medailovú stálicu Martinu Moravcovú, utŕžilo v posledných dňoch ďalšiu ranu. Športovú kariéru skončili Trenčanka Jana Korbašová i Popradčan Rastislav Kaňuk. Každý z iného dôvodu, no výkonnostná diera za slovenskou jednotkou sa znovu zväčšila.
Korbašová i Kaňuk absolvovali dve z posledných troch vrcholných podujatí (ME a MS) a patrili do sedmičky reprezentantov, ktorí sa na nich predstavili aspoň raz. Okrem nich a Moravcovej plávali na veľkých pretekoch ešte Langeová, Hrdinová, Križko a Machovič. Náš najlepší znakár Miroslav Machovič premýšľal o odchode na júlovom slovenskom šampionáte v Banskej Bystrici. Strácal chuť do práce a prekážalo mu, že tvrdá drina mu neprináša nijaký finančný efekt. Napokon si to rozmyslel, no naznačil, aké ťažké je dnes živiť sa vrcholovým plávaním.
Machovičov odchod by bol veľkou stratou, pretože naša plavecká špička je už roky úzka. „A bude ešte užšia, keďže ostatní nesiahajú tým najlepším ani po členky,“ poznamenal vtedy tréner banskobystrickej Dukly Jiří Walter. V tej chvíli netušil, že o tri mesiace sa skromná skupinka za Moravcovou ešte scvrkne.
Korbašová sa od jari pripravovala v Dallase spolu s Martinou Moravcovou pod dohľadom skúseného trénera Steva Collinsa, no jej rozhodnutie skončiť to napokon nezmenilo. „Nemôžem inak. Steve mi síce ponúkal nejakú formu spolupráce, ale aby som mohla plávať na olympiáde, potrebujem poriadneho sponzora a takého nemám. A navyše niet kde a kedy trénovať. Živím sa ako trénerka mládeže. Sama som schopná si cez deň nájsť na prípravu len 45 minút. Uznajte, to nemá žiaden zmysel,“ tvrdí 29-ročná Korbašová. Ak by bol v Trenčíne iný funkčný bazén, možno by si to rozmyslela, no za daných podmienok sa už pevne rozhodla. Aj preto, že momentálne nemá osobného trénera. Doterajší Róbert Pastierik sa jej vzdal po tom, čo sa jej meno ocitlo pod listom, ktorým vtedajšiemu reprezentačnému trénerovi vyjadrili plavci nedôveru.
Kaňuk bol v rovnako zložitej situácii. V Poprade dnes niet žiadnej funkčnej plavárne. Ak chcel držiteľ slovenských rekordov na 50 m prsia i voľný spôsob plávať, musel cestovať do neďalekého Svitu. „Plaváreň prerábajú, stavia sa tam Aquapark. Rasťo však už nemal síl pokračovať. Človek, ktorý chce pretekať na olympiáde, musí k príprave pristupovať inak. Sponzor by v jeho prípade nebol problém, ale on už nechcel trénovať. Siliť to by bola hlúposť, rovnako ako robiť šport za každú cenu na priemernej úrovni,“ myslí si súčasný reprezentačný kouč Vladimír Furtkevič, ktorý bol zároveň Kaňukovým osobným trénerom v ŠKP Poprad.
Na vlaňajšom európskom šampionáte v krátkom bazéne v nemeckej Riese (z piatich najvýznamnejších podujatí sú naň limity najprijateľnejšie) plávalo šesť našich reprezentantov, rok predtým v belgických Antverpách sedem. Na blížiacich sa ME v Dubline (11. – 14. december) sa môže stať, že v slovenských farbách bude plávať len Moravcová. A Martina už dlho hovorí, že po olympiáde s plávaním skončí.
RASTISLAV HRÍBIK