
Na tenisovom Hopmanovom pohári v austrálskom Perthe bude Slovensko reprezentovať dvojica Daniela Hantuchová a Karol Kučera. Snímka je zo včerajšieho zápasu 1. kola turnaja v nemeckom Filderstadte, v ktorom Hantuchová vyhrala nad americkou kvalifikantkou Lisou Raymondovou 6:3, 6:4. Popradskú rodáčku čaká v 2. kole svetová jednotka Belgičanka Kim Ciljstersová. FOTO – TASR/EPA
Už šiesty raz bude hrať Slovensko v prestížnom tenisovom Hopmanovom pohári v Perthe. Po rokoch 1998 (Habšudová – Kučera, v premiére z kvalifikácie k prvenstvu!), 1999 (Habšudová – Kučera, poslední v skupine), 2000 (Nagyová – Kučera, poslední v skupine), 2001 (Habšudová – Hrbatý, 3. v skupine) a 2003 (Hantuchová – Hrbatý, 3. v skupine) sa Slovensko ocitá znovu medzi deviatimi pozvanými krajinami.
Tentoraz to bude nová dvojica zložená zo súčasných slovenských jednotiek a starých známych účastníkov – Daniela Hantuchová (momentálne 13. na svete) a Karol Kučera (33., návrat po štyroch rokoch). Komplex v Burswoode s krytým štadiónom pre 9000 divákov zažije 3. – 10. januára skvelý tenis, lebo sa má zísť nebývalá konkurencia hviezd na čele so súčasnými alebo bývalými svetovými jednotkami (Hewitt, Safin, Clijstersová, S. Williamsová), ale aj štyrmi držiteľmi trofeje – USA (obhajca), Austrália, Česko a Slovensko.
Už 16. ročník neoficiálnych MS miešaných tímov pod záštitou ITF spoznal mená účastníkov včera na tlačovej konferencii v Perthe, kde riaditeľ Paul McNamee (je aj šéfom Australian Open) žiaril spokojnosťou: ,,S takým štartovým poľom nie je nasadenie rozhodujúce. Vysoko si vážime návrat Sereny Williamsovej, ktorá potvrdila obhajobu napriek zdravotným problémom a traume v rodine.“ Pripomeňme, že prvý ročník Hopman Cupu, pomenovanom po nebohom skvelom austrálskom tenisovom trénerovi a daviscupovom kapitánovi Harrym Hopmanovi (15-krát víťaz DC), vyhralo roku 1989 Česko-Slovensko v rýdzo federálnom zložení Suková – Mečíř. Dvaja bývalí čs. tenisti si zahrali aj za iné krajiny (Lendl za USA a Mandlíková za Austráliu) a dvaja čs. rodáci získali trofej vo švajčiarskych farbách (Hlásek a Hingisová). V tých sa vlani popri Federerovi predstavila aj bojnická rodáčka Vavrincová.
Celkovú odmenu milión austrálskych dolárov rozdelia takto: víťaz 240 000, finalista 120 000, druhí v skupinách po 110 000, tretí v skupinách po 100 000 a poslední po 90 000 AUD. Porazený tím kvalifikácie Kanada – Maďarsko (obaja majú premiéru) 3. januára 2004 dostane 40-tisíc. Hrá sa na tri body (ženská a mužská dvojhra, potom mix a pri remíze 1:1 na sety v mixe rozhoduje supertajbrejk do 10). V hlavnej súťaži v 2 skupinách so 4 družstvami má každé s každým zaručené tri kvalitné stretnutia a do finále 10. januára postúpia len víťazi skupiny. Žreb skupín a hrací program budú známe o niečo neskôr. A aké je včera ohlásené nasadenie tímov (v zátvorke je súčasne svetové postavenie)?
1. USA – Serena Williamsová (3.) a James Blake (37.),
2. Austrália – Alicia Moliková (37.) a Lleyton Hewitt (8.),
3. Belgicko – Kim Clijstersová (1.) a Xavier Malisse (60.),
4. Rusko – Anastasia Myskinová (9.) a Marat Safin (32.),
5. Francúzsko – Amelie Mauresmová (7.) a Fabrice Santoro (50.),
6. Slovensko – Daniela Hantuchová (13.) a Karol Kučera (33.),
7. Česko – Barbora Strýcová (133.) a Jiří Novák (12.),
8. Maďarsko – Petra Mandulová (43.) a Attila Savolt (174.) a
9. Kanada – Maureen Drakeová (119.) a Frank Dančevič (204.).