Rast septembrových cien oproti augustu bol prekvapivo rýchly. Jedným z dôvodov boli opäť vyššie ceny cigariet, hoci spotrebné dane sa zvýšili už od augusta. Podľa analytika UniBanky Viliama Pätoprstého výrobcovia či predajcovia využili, že fajčiari kupujú aj drahšie cigarety, a v priemere ceny zvýšili o 2,5 percenta. „Považovali sme ich už za stabilizované. Len za posledné štyri mesiace narástli ceny alkoholu a tabaku o viac ako 14 percent, čo je približne o 4 percentuálne body viac, ako by bolo možné pripísať nárastu spotrebných daní,“ hovorí Pätoprstý. „Ceny môžu zvýšiť, ak vedia, že dopyt ich pohltí,“ dodal.
Aj podľa Elizeja Macha z Tatra banky cigarety zdraželi viac, ako mali pre dane. „Zvýšenie šlo aj v prospech marží výrobcov alebo predajcov. To však ešte nemusí znamenať aj zvýšenie ziskov,“ povedal. „Čas presnejšie ukáže, do akej miery sa zníži spotreba, respektíve nahradí pašovaným tovarom, a teda aj vplyv na zisky. Do ďalších mesiacov očakávame mierne zníženie cien.“ Tak sa minulý mesiac zachovali už niektorí predajcovia.
Inak ceny v septembri ovplyvnila hlavne sezónnosť: vzdelávanie zdraželo oproti augustu o 3,5 percenta a potraviny o 0,8 percenta. Zdraženie potravín spôsobilo najmä bravčové mäso, hydina, oleje a tuky.
Najvyšší rast cien - o 5,7 percenta však vypočítali štatistici pri poštových a telekomunikačných službách. „Slovenské telekomunikácie opätovne zvýšili ceny sezónne znížených víkendových hovorov v svojej sieti,“ vysvetlil Vladimír Zlacký z VÚB. Ceny klesali medzimesačne jedine za rekreáciu a kultúru o 0,6 percenta. Hoci ceny v posledných mesiacoch rýchlo rastú, za celý rok to podľa analytikov nebude viac ako desať percent. „Neočakávame, že inflácia bude mať taký nepriaznivý trend aj v nasledujúcich mesiacoch,“ dodal Zlacký. (bro)