
Hladná kniha Dezidera Tótha.
FOTO – TASR
„Princíp mojej práce s knihou ako objektom výtvarného umenia spočíva v jej premene zo zdroja istej informácie, ktorú akoby uzamknem, a na ňu pridám ďalšiu informáciu,“ hovorí Dezider Tóth v súvislosti s výstavou Kniha/objekt. Objekt/kniha, inštalovanou v Nitrianskej galérii. Hoci v posledných rokoch vystupuje na výtvarnej scéne ako Monogramista T. D., použitie jeho civilného mena je v tomto prípade oprávnené, keďže vo výbere kurátorky Vladimíry Büngerovej prezentuje na výstave aj svoje staršie, „tóthovské“ práce.
„Môj cyklus Rezervácie 1991–?, ktorého zlomok je v Nitre vystavený, je otvorený, stále pokračuje a zatiaľ ho tvorí okolo tristopäťdesiat objektov, ktorých základom sú po páde bývalého režimu rôzne vyraďované a vyhadzované knihy. Pre mňa slúžia ako podklad, podložka, na ktorú maľujem. Inokedy spojím dve-tri dokopy a vytvorím z nich abstraktný tvar, trebárs rám pre prázdno, alebo v prípade hladných kníh som do nich vyrezal otvor, vložil prázdny tanier a inštaloval na kuchynskom stole. Pravda, možností využitia knihy vo výtvarnom prejave je mnoho,“ dodáva Dezider Tóth.

Peter Kalmus: Zlomok dejín (2000 - 2001). FOTO – TASR
Potvrdzujú to rozmanité exponáty nitrianskej výstavy, kde nemohli chýbať autorské knihy Alexa Mlynárčika, priekopníka práce s knihou na Slovensku zo šesťdesiatych rokov, rovnako ako interpretované knihy Rudolfa Filu, kde premaľbou, prekresľovaním či inými technikami zasahuje do pôvodnej podoby kníh. Z predstaviteľov staršej generácie je zastúpený aj Július Koller i Radislav Matuštík, ktorý, podľa slov kurátorky Vladimíry Büngerovej, reagoval na cenzúru svojej umelecko-historickej práce Nové slovenské výtvarné umenie II. v rokoch normalizácie vytvorením absurdnej knihy.
„Autorská kniha Signatures je potenciálnym nositeľom ďalších kníh – akýchsi klonov pôvodnej matrice, v ktorej sa nachádzajú texty novej knihy,“ charakterizuje exponát Michala Murina kurátorka Vladimíra Büngerová. Na výstave je zastúpený aj český umelec J. H. Kocman, našu strednú výtvarnícku generáciu predstavujú Peter Rónai a Peter Kalmus, z mladších potom Roman Ondák, Aneta Mona Chisa, Ľuba Sajkalová, Anna Fedáková či Eva Filová. Ich kolegovia Stanislav Masár a Juraj Poliak vytvorili svoje knižné diela špeciálne pre túto expozíciu. „Vystavujem dve veže poskladané z knižiek, ktorých chrbty, prebaly sú prerobené tak, že keď sa naskladajú na seba, vytvárajú na jednej veži obraz muža a na druhej ženy,“ hovorí Juraj Poliak.