BRATISLAVA 8. októbra (SITA) - Vstup do Európskej únie nebude znamenať okamžité zlepšenie situácie v zdravotníctve. Uviedol v rozhovore pre agentúru SITA prednosta Neurologickej kliniky v nemocnici na bratislavských Kramároch Peter Kukumberg. "Pokiaľ sa nezmení tendencia ísť za lepšou mzdou do okolitých krajín, situácia nebude dobrá. Náš stav je dehonestovaný a situácia v odmeňovaní lekárov je naozaj biedna. Ako lekár na vrchole kariéry sa cítim ako felčiar z dôb Pirogova. Necítim sa ako lekár, lebo spoločnosť si ma neváži, a to by sa malo zmeniť," uviedol.
Odbornosť, ale aj umenie, podľa neho spája kontinenty a rúca hranice, ktoré sa zmenia aj vstupom Slovenska do Európskej únie. "Z pohľadu odborného si netrúfam presne povedať, kam integrácia Európu privedie, veď sa pozrime len na víkendové demonštrácie napríklad v Ríme. V každom prípade si však myslím, že musí existovať nejaká protiváha bohatému biznisovému svetu, ktorý reprezentujú Spojené štáty."
Profesor Kukumberg sa nedomnieva, že z Európy sa stane Babylon jazykov. "Musíme však vykročiť správnym smerom, a to tak, že ľudí zaplatíme. Opäť sa hovorí napríklad o odleve učiteľov. Potom sa stane samozrejmosťou, že aj slovenské dieťa sa bude automaticky učiť minimálne jeden či dva jazyky, a nie formálne," pokračuje. Profesor dodáva, že Babylon nevznikne, i keď preferencia jazykov môže nastoliť určité problémy. "Viete dobre, že Francúzi si chránia svoj jazyk od rôznych vplyvov a nánosov, ale sú aj proti všeobecne používanej angličtine," dodáva. "Treba dopovedať, že angličtina priniesla aj dosť ´zla´ do medicíny, ale to nepovažujem za veľký problém."
ll;hd;kh