
ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
Vysokoškolák Róber Ižip a jeho päť spolužiakov sa začiatkom roka rozhodlo ísť si v lete privyrobiť do Ameriky. Prácu cez americký program work & travel im mala sprostredkovať YMCA Bratislava, člen nadnárodnej siete pre mladých Young Men‘s Christian Association. Tá im však v Spojených štátoch prácu nenašla a peniaze dodnes nevrátila.
„V apríli sme občianskemu združeniu YMCA Bratislava zaplatili každý po 1300 dolárov za sprostredkovanie pracovného pobytu. Ďalšiu tisícku sme zaplatili na poplatkoch. Splnili sme všetky podmienky - doniesli sme aj fotky či referencie z predchádzajúcich brigád,“ opisuje Róbert prvý kontakt so sprostredkovateľskou agentúrou.
Pracovníci YMCA Bratislava študentom sľúbili, že v máji budú mať víza a môžu odísť na leto pracovať do Spojených štátov. „Nič sa však nedialo. Chodili sme za nimi, telefonovali im, ale bezvýsledne. Niekedy v polovici júla nám povedali, že lepšie bude, keď to zrušíme, že si už aj tak nestihneme v Amerike zarobiť toľko, aby sa nám to oplatilo,“ hovorí Róbert.
Väčšina študentov tento návrh prijala a nevyužili možnosť náhradného, kratšieho programu. Každý z nich mal dostať naspäť svojich 1300 dolárov. Koncom júla však z YMCA Bratislava dostali len papier, v ktorom združenie uznalo každému z nich pohľadávku. Žiadne peniaze dodnes nevideli, niektorí z nich už uvažujú o podaní trestného oznámenia.
Prezident YMCA Bratislava Milan Straka priznáva, že približne desiatim študentom dlhujú ich peniaze. „Situáciu sa snažíme riešiť. Celé to vzniklo tak, že sme sa na jar nedokázali včas dohodnúť s naším americkým partnerom. Museli sme nakoniec platiť storno poplatky, čo nám prinieslo straty,“ vysvetľuje Straka finančné problémy YMCA Bratislava.
Necelú hodinu potom, čo sa včera o nesplatené dlhy začal zaujímať denník SME, zástupcovia YMCA Slovakia obvolali študentov. Navrhli im na dnešok stretnutie. „Chcú sa vraj s nami dohodnúť na splátkovom kalendári,“ povedal jeden z nich.