
Vladimír Makanin. FOTO - ČTK
„Ruská literatúra sa opäť otvára svetu a pozýva ho do svojho inšpiratívneho náručia,“ povedal na utorkovom oficiálnom otvorení knižného veľtrhu vo Frankfurte nad Mohanom ruský minister kultúry Michail Švidkoj. Menej vzletnými vetami sa na slávnostnom ceremoniáli prihovoril ruský spisovateľ Vladimír Makanin. Hovoril o dejinách ruskej literatúry, ktorej hrdinami bývali poeticky sa nudiaci statkári a dnes sú nimi ľudia, ktorí sa zo vzdoru ponorili do undergroundu a v ňom živoria. Ako hrdina jeho románu Underground. „Ale ruská literatúra je plná ruskej duše viac ako kedykoľvek predtým,“ povedal Vladimír Makanin.
Ruskú literatúru, ktorá je leitmotívom tohtoročného Frankfurtu, predstavia najslávnejšie mená súčasnej ruskej literatúry. Povedľa Makanina to bude Vladimír Sorokin, Vladimír Kaminer, Jevgenij Jevtušenko, Viktor Jerofejev či čerstvý držiteľ prestížnej ruskej literárnej ceny Booker - Open Russia prize Oleg Pavlov.
O postkomunistickom Rusku málokto píše tak stiesňujúco a drasticky ako Vladimír Makanin. Považujú ho za najvýznamnejšieho z kronikárov veľkomestského Ruska, klasika súčasnej literatúry, autora, ktorý definitívne zúčtoval „s ruskou dušou“, ako seizmograf zaznamenáva blížiace sa trhliny. Utvoril si vlastný autentický štýl už v sedemdesiatych rokoch, keď ho ešte nič nehovoriaco zaraďovali do kategórie „literatúry štyridsiatnikov“.
Jeho sedemstostranový román Underground alebo Hrdina našich čias patrí k ťažiskovým titulom tohto veľtrhu. Je to, ako píše nemecký denník Die Welt, „literárny granát hodený do pekla spoločenského podzemia postkomunistickej éry“. V naturalistických opisoch prostredia zachytáva príbehy klasického ruského typu „ponížených a urazených“. Jeho sociálne miniatúry sú prešpikované národnými mýtmi a literárnymi citátmi od Homéra, Kafku až po Dostojevského a Bulgakova. Osadenstvo jeho moskovského panelákového labyrintu s výjavmi, z ktorých tečie vodka, sex a násilie, je mikrokozmom postsovietskej spoločnosti. V ňom sa brodí spurný básnik, z ktorého sa na este k vnútornej slobode stane zločinec.
Vladimír Makanin sa narodil roku 1938 na Urale, vyštudoval matematiku a v šesťdesiatom piatom napísal prvý román - o vedeckej etike, v duchu prvého chruščovovského odmäku. Od konca šesťdesiatych rokov žije v Moskve. Podnes je posadnutý veľkomestom a unavenými obyvateľmi betónových králikární. „V ich vnútri sa čosi deje,“ hovorí Makanin. „Bývam na štvrtom poschodí a nado mnou, na desiatich ďalších poschodiach, sa deje čosi tajomne zakódované, kolektívna hektika, kolektívny život.“ Pesimistický autor, ktorý píše „vyznania lásky“ padlým ľuďom, čo sa napriek všetkému nenechajú zadupať.
Hoci Makanin nikdy nebol disident, českí literárni disidenti prekladali jeho texty, jeden z nich vyšiel napríklad v samizdatovom periodiku Obsah. V databázach českých knižníc sa jeho knihy dajú v českých prekladoch nájsť pod titulmi Aprílové grotesky, Přímka a Album havarijních situací. (mf)