Bratislava 9. októbra (TASR) - Európska únia očakáva od prístupových krajín vrátane Slovenska účasť v rozvojovej pomoci tretím krajinám. Popri vyčlenení finančných prostriedkov na bilaterálnu rozvojovú pomoc sa krajina môže zapojiť aj do práce príslušných výborov Európskej komisie, ako aj do realizácie projektov, ktoré financuje EÚ. Komisár EK pre rozvojovú a humanitárnu pomoc Poul Nielson to dnes povedal v Bratislave po neformálnom rokovaní so zástupcami rezortov zahraničných vecí z ôsmich prístupových štátov EÚ.
Nielson pritom ocenil doterajšie aktivity Slovenska v tejto oblasti. Pripomenul, že EK spravuje ročne prostriedky v sume šesť miliárd eúr určených na rozvojovú pomoc v takmer 80 krajinách sveta. Po budúcoročnom vstupe krajiny do EÚ sa o rozvojové projekty budú môcť uchádzať aj slovenské subjekty, vrátane mimovládnych organizácií.
Súčasťou európskeho práva je aj politický záväzok súčasných 15 členských štátov vyčleniť každoročne na rozvojovú pomoc prostriedky v objeme 0,33 percenta z HDP. Nielson pripustil, že je nereálne očakávať takýto príspevok aj od nových členských štátov.
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR József Berényi uviedol, že SR v tomto roku prvýkrát vyčlenila na oficiálnu rozvojovú pomoc 140 miliónov Sk, pričom návrh budúceho rozpočtu ráta s objemom o 20 miliónov viac. Zdôraznil, že projekty rozvojovej pomoci budú realizovať výlučne slovenské subjekty, a to z vládneho, podnikateľského a mimovládneho sektora. Prvé kolo projektových grantov by sa malo začať v novembri. Slovenská rozvojová pomoc sa pritom sústreďuje na Srbsko a Čiernu Horu, ako aj ďalších 12 krajín Balkánu, Ázie a Afriky. Zámerom projektov je podpora demokratických procesov v týchto štátoch, prechod na trhové hospodárstvo, ochrana životného prostredia, či rozvoj infraštruktúry.