Doména .sk potrebuje nové pravidlá

EuroWeb spravuje slovenskú internetovú doménu bez kontroly štátom či verejnosťou, internetové združenia to chcú zmeniť...


Národná internetová doména je teoreticky vlastníctvom všetkých občanov, v praxi o jej využívaní zatiaľ na Slovensku rozhoduje jediná súkromná firma. FOTO - TASR/AP


EuroWeb spravuje slovenskú internetovú doménu bez kontroly štátom či verejnosťou, internetové združenia to chcú zmeniť.

Spoločnosť EuroWeb, ktorá je správcom internetovej domény .sk, dala majiteľom slovenských domén posledný mesiac času na úhradu poplatkov a prechod na nový systém registrácie, ktorý prináša spolu s viacerými výhodami aj väčšiu byrokraciu a spoplatnenie doteraz bezplatných služieb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Monopolný správca domény však bude zrejme musieť ustúpiť niektorým požiadavkám kritikov a systém ešte raz upraviť. Viacero zdrojov totiž denníku SME potvrdilo, že prevádzkovatelia akademickej siete Sanet sú v krízovom prípade schopní spustiť alternatívny doménový systém, ak nedôjde k dohode a EuroWeb veľký počet nepreregistrovaných domén odpojí.

Ich hrozba nie je úplne nereálna pre chybu EuroWebu spred niekoľkých rokov, keď firma zabudla zmeniť záznam v celosvetovej databáze ľudí zodpovedných za národné domény zo svojho bývalého zamestnanca na inú osobu. Do stanovenia nových pravidiel registrácie domén tak môže zásadne prehovoriť aj jedna súkromná osoba, ktorá by teoreticky mohla rozhodnúť, kto bude doménu spravovať.

Podľa zákona doména neexistuje

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská legislatíva termín internetová doména nepozná a neupravuje, kto a za akých podmienok má domény prideľovať. Z hľadiska štátu sme teda v podobnej situácii, ako keby zákonodarcovia zabudli na televízne frekvencie a všetkým firmám by ich podľa vlastného uváženia predávala zahraničná spoločnosť, ktorá ako prvá začala na Slovensko dodávať televízory.

„Internetová doména je však podobne ako vysielacie frekvencie jedinečným bohatstvom štátu a mal by existovať regulačný orgán, ktorý by určitú kontrolu umožňoval,“ myslí si Pavel Hulec, riaditeľ odboru informatiky na Úrade vlády. Profesiové organizácie a akademická komunita sa zasa domnievajú, že kontrolu by nemal prebrať priamo štát, ale na systém by mala dohliadať celá internetová komunita.

SkryťVypnúť reklamu

Tá princípy zavedené EuroWebom už takmer rok kritizuje a niektorým z jej požiadaviek dal v septembri za pravdu aj Protimonopolný úrad, podľa ktorého má šesť bodov pravidiel stanovených EuroWebom charakter zneužívania dominantného postavenia na trhu. Úrad napríklad rozhodol, že EuroWeb zaviedol pri registrácii domén neprimeranú byrokraciu a nemal právo vyžadovať od podnikateľov aj originál výpisu z obchodného registra. Na otázku denníka SME, ako EuroWeb odškodní tisícky podnikateľov, ktorým neoprávnene privodil zbytočné náklady na overovanie dokladov, generálny riaditeľ Sean R. Bourgeois odpovedal len písomným vyhlásením. „Súčasné pravidlá… sú v súlade so slovenskou legislatívou, pravidlami ICANN a sú akceptované Protimonopolným úradom. Zmeny v pravidlách odporučené Protimonopolným úradom vzhľadom na svoj charakter neovplyvnili zmluvné vzťahy zúčastnených strán.“ Žiadosť denníka SME o osobné stretnutie a rozhovor s niektorým z predstaviteľov firmy hovorkyňa Gabriela Tomancová s odkazom na zaneprázdnenosť všetkých členov vedenia odmietla.

SkryťVypnúť reklamu

Nutná dohoda

Protimonopolný úrad neriešil základnú sťažnosť kritikov na fakt, že slovenskú doménu má plne v rukách jediná súkromná firma, ktorá sa za svoje rozhodnutia nemusí nikomu zodpovedať.

„Bolo by však naivné myslieť si, že na základe sťažností pricestujú pozorovatelia ICANNu (organizácie zabezpečujúcej prideľovanie domén) na Slovensko, aby zmierovali rozpory v rámci miestnej komunity,“ hovorí Ivan Leščák, ktorý stál pri vzniku internetu na Slovensku. Práve on je dodnes v ICANNe zaregistrovaný ako kontakt pre správu domény a je teda kľúčovou osobou, ktorá by mohla zmeniť firmu spravujúcu doménu. Z EuroWebu odišiel pred dvoma rokmi, jeho bývalý zamestnávateľ však kontakt v záznamoch nezmenil a dnes už to nemôže urobiť. Dôvod, prečo nedošlo k zmene záznamu, Ivan Leščák nepozná, sám však už nemá záujem zaoberať sa doménami po tom, ako sa vyrieši súčasná kríza. Riešenie problému sa podľa neho musí nájsť na domácej pôde, dohodou s EuroWebom. „Ideálnym riešením by bol vznik subjektu, ktorý by mal dôveru širšej internetovej obce, tvoril by registračné pravidlá a dohliadal by na ne,“ hovorí Leščák. Akademické združenie Sanet preto navrhuje vznik Rady SK-NICu, v ktorej by boli zástupcovia štátu, internetových providerov, držiteľov domén aj Sanetu. Rada by mala vytvoriť metodiku registrácie domén a vypísať verejnú súťaž na prevádzkovateľa domény, alebo registráciou poveriť i viacero rôznych subjektov.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ by EuroWeb s takýmto riešením nesúhlasil, podľa doteraz nezverejneného krízového plánu Sanetu by mohol Ivan Leščák zmeniť záznam v medzinárodnej databáze a previesť správu domény na Sanet. Toto riešenie by však spôsobilo obrovské problémy celému slovenskému internetu, Sanet by navyše najskôr musel nejako získať existujúce záznamy z databázy. Sanet aj Ivan Leščák preto takéto riešenie považujú za posledné možné a uprednostňujú dohodu všetkých zúčastnených. Leščák sa nechystá robiť nijaké zmeny v záznamoch bez dohody zúčastnených strán. Predseda predstavenstva Sanetu Pavol Horváth aj generálny riaditeľ EuroWebu Sean R. Bourgeois SME potvrdili ochotu oboch strán ďalej rokovať a problém urovnať.

Podľa Mariana Ďurkoviča z Asociácie poskytovateľov internetu má možnosť zasiahnuť aj priamo štát a vláda by mohla teoreticky uznesením rozhodnúť o zmene správcu domény. Ivan Leščák aj EuroWeb však vravia, že by to nebolo až také jednoduché. Vláda by mohla ICANN o zmenu požiadať, k tej by však mohlo dôjsť až po dlhodobejšom skúmaní problému jej zástupcami.

SkryťVypnúť reklamu

Na riešenie problému zostávajú do stanoveného termínu deaktivácie tisícok domén necelé štyri týždne.

Autor: TOMÁŠ BELLAMILAN POLTÁR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 146
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 203
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 568
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 029
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 888
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 498
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 132
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 909
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu