Najdôležitejšou udalosťou tohto roku bolo prijatie zákona o obchodných reťazcoch. Niektoré spoločnosti dokonca avizovali aj zvýšenie cien, ak zákon prejde, nič podobné sa však nekonalo (bližšie v článku Obchodným reťazcom pristrihli krídelká na strane 2.).
Zvýšenie cien, ktoré všetci pocítili, zapríčinilo zvýšenie spotrebných daní. Prvýkrát sa dane zvýšili od 1. januára a druhýkrát od 1. augusta. Na nový rok sa najviac zvýšili ceny energií. Plyn zdražel pre domácnosti o vyše 40 percent, elektrina približne o 30. Zvýšila sa aj cena nafty a benzínu. Zvýšenie ceny energií a pohonných hmôt automaticky znamená aj zvýšenie nákladov pre výrobcov. Tí sa preto snažili zvýšené náklady ihneď premietnuť do cien svojich výrobkov. Rastúca konkurencia na poli obchodných reťazcov však toto zdraženie stlmila. Väčšina reťazcov nesúhlasila so zvýšením cien. Ak sa ceny aj zvýšili, väčšinou išlo len o malé sumy a zdražovanie bolo postupné.
Čomu však obchodné reťazce nedokázali zabrániť, bolo zdraženie kvôli zvýšeniu spotrebných daní a DPH. Zvýšenie týchto daní sa väčšinou automaticky premietlo do cien výrobkov. Aj tu sa však obchodné reťazce snažili tlmiť nárast cien. Pri niektorých výrobkoch preto k zdraženiu vôbec nedošlo. Najväčšiemu tlaku na zdražovanie boli vystavené potraviny a tovar, ktorý sa zdaňuje nižšou sadzbou DPH. Tá sa od 1. januára zvýšila z desiatich na štrnásť percent. Naopak poklesla vyššia sadzba dane z 23 na 20 percent. Tí, ktorí očakávali, že automaticky sa znížia ceny tovarov s vyššou sadzbou DPH, sa mýlili. Obchodníci odôvodnili ponechanie pôvodných cien tým, že tak budú tlmiť zvýšenie spodnej sadzby DPH. V niektorých obchodoch však predsa len premietli pokles DPH do konečnej ceny výrobkov. Ceny klesli aj pri tých výrobkoch a službách, pri ktorých sa uvádza cena bez DPH. O pár korún tak zlacnelo napríklad telefonovanie.
Zvýšenie spotrebných daní pri cigaretách zapríčinilo ich masívne vykupovanie špekulantmi. Pred Vianocami tak v mnohých predajniach boli cigarety vypredané. Spotrebná daň sa zvýšila aj pri alkohole, tu však k vykupovaniu tovaru nedošlo.
Nové zdražovanie prišlo už o 8 mesiacov. 1. augusta sa opäť zvýšili spotrebné dane na alkohol, cigarety a pohonné látky. Krabička cigariet tak zdražela takmer o 10 korún. Obchodníci však zvýšili ceny už v predstihu, aby zabránili špekulantom vo vykupovaní cigariet. Majitelia veľkoskladov tvrdili, že každodenne za nimi prichádzajú ľudia, ktorí chcú kúpiť tovar za niekoľko miliónov. Dôvod bol jednoduchý. Tovar podržia pár týždňov na sklade a potom ho predajú za zvýšenú cenu. Na jednej škatuľke tak mohli zarobiť až 10 korún.
Pohonné látky zdraželi približne o 3 koruny. Slovenské čerpacie stanice tak ponúkali najdrahšiu naftu z okolitých štátov. Benzín zostal po zdražení drahší už len v Rakúsku. Vodiči, ktorí sa vybrali natankovať do Čiech, mohli na jednom litri nafty ušetriť takmer 6 korún. Pri natankovaní plnej nádrže sa dalo ušetriť vyše 250 korún.
Asi o dve koruny zdraželo od augusta aj pivo. V reštauráciách a pohostinstvách však väčšinou pivo aj naďalej predávajú za pôvodnú cenu. V obchodoch sa však cena piva zvýšila asi o dve koruny.
Na vývoj cien malo vplyv aj posilňovanie koruny. Dolár za posledný rok poklesol takmer o 10 korún, euro približne o tri koruny. Znížili sa tak predovšetkým ceny niektorých dovážaných elektrospotrebičov, počítačov a automobilov. U iných odvážaných produktov malo posilnenie koruny za následok, že sa ceny aspoň nezvyšovali a ostali na minuloročnej úrovni. Nezmenené ostali aj ceny zahraničných dovoleniek.
PETER CSERNÁK