Nákupy „bez peňazí“

Väčšine ľudí sa pod pojmom peniaze vybaví ich hmatateľná forma: mince a bankovky. V súčasnosti sa však dá bez problémov nakupovať aj bez „hmotných“ peňazí. Moderná doba postupne vytláča manipuláciu s peniazmi v hotovosti a nahrádza ju progresívnymi bezhot

ovostnými službami. Tie nám umožňujú vojsť do obchodu bez plnej peňaženky, len s malou plastovou kartičkou. Nákup väčších vecí, resp. drahšieho tovaru si zas môžeme zabezpečiť kúpou na splátky alebo na úver.

Je každá „kreditka“ naozaj kreditná?

Malej plastovej kartičke sa vo všeobecnosti hovorí „kreditka“. Nie je to však správne pomenovanie. Z platobných kariet, ktorých je podľa štatistických údajov Združenia pre bankové karty na Slovensku v obehu už vyše dva a pol milióna, je len zanedbateľné množstvo kreditných. Väčšina kartičiek sú jednoduché debetné karty (napr. VISA Electron alebo Maestro či MasterCard Electronic), ktoré dostáva majiteľ osobného účtu už pri jeho založení, aby mohol so svojimi peniazmi ľahšie disponovať. Je to najlacnejší typ karty a spotrebiteľ za ňu platí najmenšie poplatky. Používajú sa na výber hotovosti z bankomatu, ale aj k plateniu v predajniach vybavených on-line platobnými terminálmi. Pri použití debetnej karty sú platby alebo výbery následne odpisované z bežného účtu majiteľa karty. Získava tým prehľad, aká hotovosť mu na účte ostáva. Táto informácia je dôležitá, lebo využitie prostriedkov je viazané zostatkom na účte a nedá sa prekročiť. Debetná karta má ešte jedno obmedzenie - denný limit výberu peňazí, ktorý si klient banky dohodne pri vybavovaní karty. A tak ak aj má zákazník na účte dostatočnú hotovosť, nemôže napríklad debetnou kartou zaplatiť nákup alebo drahší tovar, ktorý by presiahol sumu denného limitu. Preto je výhodnejšie zvoliť si kartu s väčším týždňovým limitom, ktorý si môže zákazník vyčerpať jednorazovo v jeden deň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obmedzenie dennej kvóty nemajú úverové karty, ktoré si však nemôže vybaviť nový maji teľ účtu hneď, ale až po určitom čase spolu práce s bankou.

Platenie kartou s úverom

Banky si cenia stálosť klientov a ich serióznosť v platení. Po splnení vopred stanovených podmienok ich oceňujú poskytnutím úverových kariet. Spoľahlivý bankový zákazník si môže vybaviť napríklad charge kartu. Pokiaľ ju vlastní, nemusí sa obávať realizovať väčšie platby. Raz do mesiaca dostane zúčtovanie výdavkov, ktoré musí do určitej doby (podľa dohody zväčša 15 - 40 dní) jednorazovo uhradiť. V podstate ide o krátkodobú bezúročnú pôžičku.

Podobný spôsob služieb poskytuje kreditná karta, ktorá je tiež podložená úverom. Možno ňou platiť v obchodoch, vyberať hotovosť z bankomatu, ale aj uhrádzať služby v reštauráciách, hoteloch, u kaderníka a podobne. K zúčtovaniu príde až po určitej dobe. Úver sa spláca buď naraz alebo na rozdiel od charge kariet aj postupne, a to pravidelnými splátkami napríklad z bežného účtu, vkladom v hotovosti alebo platbou poštovou poukážkou.

SkryťVypnúť reklamu

Ak klient poctivo spláca úver v stanovených termínoch, nehradí naviac žiaden úrok. Neporiadnemu zákazníkovi pri neplatení v dohodnutých termínoch alebo prekročení úverového limitu účtuje banka sankčný úrok.

Nákupné karty poskytujú pôžičku s úrokom

Špeciálnym druhom kreditných kariet sú takzvané nákupné úverové karty (napr. OK karta , Home credit alebo Quatro). Platia len vo vybranej sieti obchodov a dá sa za ne nakúpiť tovar na splátky. Majiteľovi karty je poskytnutý úver, pričom je stanovená minimálna čiastka, ktorú bude musieť každý me- siac splatiť, ak začne úver používať. Na roz- diel od bezúročných bankových kreditných kariet, pri platbe nákupnou kartou musí spotrebiteľ počítať s tým, že k cene tovaru zaplatí naviac aj vopred stanovený úrok (väčšinou desaťpercentný). Oplatí sa však sledovať ponuky splátkových spoločností, poskytujúcich nákupné úverové karty. Niekedy v spolupráci s obchodnými sieťami realizujú marketingové akcie, počas ktorých môže zákazník získať vytúžený tovar s nulovým úrokom alebo mu je umožnené odloženie platieb splátok. A tak ak sa vám podarí vystihnúť takúto akciu, môžete si napríklad doniesť domov televízor a začať ho splácať až na bu- dúci rok.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálne karty, ktoré šetria peniaze

Každý obchodník sa teší a prosperuje, keď má čo najväčší počet stálych zákazníkov. Preto niektoré obchody ponúkajú svojim kupujúcim výhodu vo forme vernostnej karty (napr. Terno nákupná karta, Billa Club, NAY extra a pod.). Ich cieľom je motivovať spotrebiteľa, aby pri nákupoch „zachovával vernosť“ práve ich obchodu. Vernostnou kartou sa síce nedá za tovar zaplatiť, napriek tomu jej vlastník získava určité výhody. Pri každom platení pri pokladni sa mu po predložení karty elektronickým spôsobom zapíše počet bodov zodpovedajúcich hodnote jeho nákupu. Pri dosiahnutí určitého počtu bodov získa kupujúci buď zľavu na ďalší tovar alebo vybrané výrobky z bodových akcií za výhodné ceny, prípadne si na konci kalendárneho roka môže prevziať ušetrenú hotovosť.

SkryťVypnúť reklamu

Služby za predplatené karty

Zvláštnu kategóriu tvoria karty, ktoré zákazník môže využívať až po ich zakúpení v hotovosti alebo z bankového konta. Patria sem telefónne karty do verejných telefónnych automatov a mobilných telefónov.

V dnešnej „premobilovanej“ dobe si možno niekto myslí, že nákup klasickej telefónnej karty je už neaktuálny. Nejeden z nás sa už presvedčil, že napríklad pri absolvovaní zahraničnej dovolenky alebo služobnej cesty je veľmi výhodné vlastniť kartu (Global alebo Echo), ktorú si za lacnejší peniaz kúpime na Slovensku a využívame ju potom na volanie zo zahraničia. Odpadnú problémy so zháňaním drobných mincí v cudzej mene, nemusíme ovládať cudzí jazyk, aby sme si dohovorili spojenie a nezanedbateľným faktom je aj nižšia ceny hovoru.

SkryťVypnúť reklamu

Majitelia mobilných telefónov zas dobre ovládajú jednoduchý spôsob dobíjania kreditu cez ľahko dostupnú telefónnu kartu Prima alebo Easy.

Pokrok sa nedá zastaviť

Slováci sú dosť konzervatívni, ťažko im je rozlúčiť sa s klasickým spôsobom platenia. V minulosti sa výplata „na ruku“ ľahko spočítala. Každý vedel, koľko dostal a koľko mu ostane, keď zaplatí povinné výdavky, či väčší nákup. Dnes sa však už skoro žiadny zamestnaný človek nezaobíde bez osobného účtu, ku ktorému sa ako samozrejmá potreba vydáva aj platobná karta. Napriek tomu ju mnohí jej držitelia využívajú len na výber svojich prostriedkov z bankomatov a ďalej užívajú peniaze starými spôsobmi.

Ekonomický pokrok sa nedá zastaviť, a tak sme donútení zmeniť myslenie, upustiť od zaužívaných postupov, prispôsobiť sa dobe a naučiť sa nové formy využívania bezhotovostných peňažných služieb. Sú praktické, pohodlné, bezpečné a pri skutočnosti, že poplatky za výber v hotovosti sú zväčša vyššie ako poplatky za platbu kartou, veľakrát aj lacnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Hana Kyseľová

Opýtali sme sa kupujúcich:

Čo prevláda vo vašej peňaženke: hotovosť alebo platobné karty?

Viera, 52 rokov:

Mzda mi chodí na účet už niekoľko rokov. Po výplatnom termíne sa zastavím v bankomate a vyberiem si časť peňazí v hotovosti. Tými platím menšie platby. Z ostatných peňazí na účte sa mi trvalým príkazom platí nájom, telefón a podobne. Keď robím väčší nákup, siahnem aj po karte. Nemám ale pri tom dobrý pocit. Myslím si, že zákazníkov stojacich za mnou zdržujem: kým udám PIN kód, kým pokladníčka overí krytie na účte…

František, 20 rokov:

Keď som začal chodiť na vysokú školu a popri tom si trochu brigádnicky zarábať, založil som si konto výhodné pre mladých ľudí. K nemu som dostal aj kartu, ktorú dosť často využívam. Zdá sa mi to výhodné - za vedenie účtu neplatím ani korunu, dokonca sa mi peniaze na ňom aj úročia. No a samozrejme, mám v peňaženke pre istotu aj náhradnú kartu na dobitie mobilného kreditu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 478
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 138
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 703
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 013
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 305
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 749
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 531
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu