
Lietadlá Wellington. Rovnaké lietadlá v službách britského Kráľovského vojenského letectva mínovali v októbri 1944 Dunaj na slovenskom území. Jedno z nich Nemci zostrelili.
šie úlohy, ako bolo mínovanie alebo protiponorková činnosť. Dohromady ich vyrobili 11 461 kusov,“ hovorí letecký publicista Michal Stolár.
Bombardéry hádzali do Dunaja pravdepodobne magnetické míny MK 7. Magnetické sú preto, že nevybuchujú nárazom, ale vtedy, keď nad nimi prepláva loď – kovové teleso, ktoré má určité magnetické pole a míny odpáli.
„Míny boli istené kockou cukru, preto v lietadle nevybuchli, aj keď boli magnetické. Po hodení míny do vody sa cukor rozpustil, kontakty sa spojili a mína bola hneď ostrá. Neviem, či na jeseň 1944 neboli rumunské naftové polia už pod kontrolou Červenej armády, ale nejaké transporty po Dunaji do Nemecka ešte boli. Myslím si, že loď, ktorá zostrelila Wellington, bola mínolovka. Cez deň lovila míny a na noc ju kotvili. Bombardéry sa nad ňu dostali akurát vtedy, keď zakotvila. Mínolovky boli väčšinou drevené plavidlá, ktoré mali omnoho menšie magnetické pole okolo seba, ako má oceľová loď. Preto ani magnetické míny vo vode nevybuchli, keď ponad ne plávala. Predpokladám, že míny von ťahali sieťami. Pamätníci dokonca hovoria, že ponad Dunaj lietal aj nemecký Junkers 52 s veľkým elektromagnetom a pomocou neho Nemci odpaľovali míny. Lietadlo letelo rýchlo desať metrov nad vodou a keď vybuchla bomba, bolo už mimo epicentra výbuchu,“ hovorí Michal Stolár. Jedna mína mala 250 až 300 kilogramov a lietadlá nosili možno päť mín.
Zostrelili aj iné
Wellington nebolo jediné zostrelené lietadlo britského Kráľovského vojenského letectva nad slovenským územím. „Zostrelili napríklad lietadlo Halifax s poľskou posádkou, ktorá zásobovala varšavské povstanie, a zostrelené lietadlo Mosquito padlo niekde pri Brunovciach. Niektorí naši bádatelia písali, že Mosquito možno len poškodili, potom letelo nízko, zachytilo sa o lano kompy cez Váh, ktoré lietadlu odseklo výškovku alebo smerovku,“ hovorí Stolár.