Prezidenti alebo premiéri dvadsaťpäťky sa stretnú vo štvrtok a piatok (16.-17. októbra), aby rokovali o texte európskej ústavy, azylovej a imigračnej politike a oživení európskej ekonomiky. Lídri sa zídu vo štvrtok ráno na rokovaní medzivládnej konferencie o ústave, ktorá bude tiež témou pracovného obeda. Po ňom sa začne riadna časť summitu venovaná otázkam mimo ústavy najmä imigračnej a azylovej politike, ochrane hraníc EÚ a oživeniu európskej ekonomiky pomocou investícií do veľkých dopravných projektov, vedy a výskumu.
Summit sa má podľa predbežného programu skončiť v piatok okolo 11.00 h. Vrcholnej schôdzke EÚ, na ktorej slovenskú delegáciu povedie premiér Mikuláš Dzurinda, bude v pondelok predchádzať prípravné rokovanie ministrov zahraničných vecí v Luxemburgu. V rámci neho sa uskutoční tiež ďalšie kolo medzivládnej konferencie o ústave.
Šéfovia diplomacií by mali prijať rozhodnutia týkajúce sa budúceho postavenia a úloh európskeho ministra zahraničných vecí a citlivej otázky budúceho zloženia Európskej komisie. V rámci prípravy summitu však budú aj všeobecnejšie hovoriť o ďalších otvorených otázkach týkajúcich sa usporiadania inštitúcií.
Rokovania o ústave prídu na rad v pondelok popoludní, pred tým sa budú ministri venovať situácii mimo EÚ, najmä na Blízkom východe, v Iraku a Iráne. "Vzhľadom na vážnosť situácie bude veľmi dôležitá debata o Blízkom východe, informoval istý diplomat EÚ. Ministri budú tiež pripravovať novembrový summit EÚ-Rusko a hovoriť o projekte širšej Európy, v rámci ktorého chcú rozvíjať užšie vzťahy s krajinami mimo EÚ (Rusko, Ukrajina, Moldavsko, štáty Stredozemia). Slovensko bude na schôdzke zastupovať minister zahraničia Eduard Kukan.
V utorok je v Luxemburgu na programe slávnostný podpis zmluvy o vstupe Slovenska a ďalších deviatich budúcich členských krajín EÚ do Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktorý okrem súčasných 15 členov únie tvoria Nórsko, Island a Lichtenštajnsko.
V pondelok sa v Luxemburgu zídu aj ministri poľnohospodárstva EÚ, ktorí sa budú venovať najmä reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky a rybolovu. Slovensko bude na zasadnutí zastupovať minister pôdohospodárstva.
Slovenský vicepremiér Pál Csáky vystúpi v pondelok v bruselskom sídle Európskeho parlamentu na konferencii o jazykovej rôznorodosti v EÚ, ktorá organizuje Európska komisia a EBLUL (Európsky úrad pre menej používané jazyky).
(spravodajca TASR Robert Sermek)ikr